آخرین نسخه Windows Server IoT 2022 برای لوازم خانگی تحت شبکه در نظر گرفته شده است. در این مقاله سعی بر آن است که مطالبی را که باید در مورد Windows Server IoT 2022 بدانید، برای شما گردآوری کنیم.

اینترنت صنعتی اشیا دیگر محدود به جعبه ای نیست که در انتهای یک قطعه اترنت متصل شده باشد و داده ها را از برخی حسگرها دریافت کند. اکنون این یک زیرساخت کامل و سراسری است که شاید بهتر است به عنوان طرحی برای چگونگی ساخت سیستم‌ های محاسباتی در نظر گرفته شود. مایکروسافت در تلاش است تا پیشنهادات خود را در طیف وسیعی از دستگاه‌ ها و سرویس‌ های لازم برای ارائه این پلتفرم در ویندوز و Azure کامل کند.

مطمئناً این طرح شامل طیف وسیعی از دستگاه‌ ها و ابزار ها خواهد بود که از سطح میکروکنترلر با Azure RTOS و Azure Sphere برای دستگاه‌های ایمن و مدیریت‌ شده شروع می‌شود و تا سخت‌ افزار های مدیریت‌ شده Azure Stack، که نمونه‌ های ابری را به شبکه شما ارتباط می دهد. Windows Server IoT 2022 فصل مشترکی میان تمام این سرویس ها خواهد بود.

معرفی Windows Server IoT 2022:

مایکروسافت اخیراً نسخه جدید Windows Server IoT 2022 را بر اساس نسخه فعلی Windows Server 2022 منتشر کرده است. این همان پلتفرم زیر بنایی ویندوز سرور است، با مجموعه ای اختصاصی از شرایط مجوز که استفاده از آن را محدود می کند. هدف این است که از آن برای پشتیبانی از مجموعه خاصی از وظایف استفاده شود، نه اینکه به عنوان یک سرور همه منظوره استفاده شود.

این مدل پشتیبانی به خوبی با ایده سروری که به عنوان یک هاب تک منظوره برای سایر سیستم های تعبیه شده، عمل می کند، مطابقت دارد. به هر حال، Windows Server IoT 2022 نسخه ای از ویندوز است که قبلاً ویندوز سروری برای سیستم های تعبیه شده و سرور ذخیره سازی نامیده می شد.

اینجاست که باید کدی را اجرا کنید که داده‌ های حسگر های صنعتی اینترنت اشیاء شما را جمع‌آوری می‌کند یا داده‌ ها را برای پردازش بعدی ذخیره می‌کند. این فرآیند فقط برای پشتیبانی از دستگاه نیست، بلکه سیستم‌ های فروش مبتنی بر ویندوز یا ابزارهای مدیریت کسب و کار شما نیز داده‌ ها را ذخیره و مدیریت می‌کنند.

ما تمایل داریم که سرور ها را جایی در نظر بگیریم که برنامه‌ های کاربردی را به صورت خطی را اجرا کنیم یا جایی که فایل‌ ها را ذخیره و به اشتراک می‌گذاریم و از رایانه شخصی و لپ‌تاپ به آنها دسترسی داریم. با Windows Server IoT 2022، مایکروسافت می توانید این عملکرد ها نه تنها برای ماشین بلکه برای تعاملات ماشین با ماشین نیز استفاده نمایید.

ویژگی های Windows Server IoT 2022:

ایجاد هاب برای برنامه های اینترنت اشیا در صدر ویندوز سرور ۲۰۲۲ رویدادی بسیار منطقی است. مایکروسافت به آرامی ویژگی‌ های ابری ترکیبی را به سرور ویندوز اضافه می‌کند و در این آخرین نسخه خود ، بیشتر مواردی را که برای گسترش Azure به مرکز داده خود نیاز دارید افزوده است.

این به شما امکان می دهد به ویژگی هایی مانند فشرده سازی فایل SMB برای سرعت بخشیدن به جابجایی مقادیر زیادی داده در سراسر شبکه دسترسی داشته باشید. اگر از Windows Server IoT 2022 به عنوان یک مرکز تجمیع داده استفاده می کنید، فشرده سازی SMB به کاهش پهنای باند مورد نیاز بین نصب و تجزیه و تحلیل و سیستم های یادگیری ماشین در مرکز داده شما یا در حال اجرا در فضای ابر عمومی کمک می کند.

از سویی امنیت نیز همچنان عنصری ضروری است و ویژگی‌ های هسته ایمن ویندوز سرور ۲۰۲۲ بر پایه سخت‌ افزار و برای محافظت از کد و داده‌ های شما ساخته شده‌ اند. این همان مدلی است که در ویندوز ۱۱ معرفی شد، بنابراین برای استفاده از این ویژگی به سخت افزار پشتیبانی شده توس ماکروسافت نیاز دارید. از آنجایی که Windows Server IoT 2022 فقط از طریق OEM ها در دسترس است، با سخت افزار مدرنی که تمام ویژگی های لازم را دارد هماهنگی کامل خواهد داشت.

Windows Server IoT 2022 به چه کار خواهد آمد؟

وقتی سخت‌ افزار Azure Stack Edge مایکروسافت را می‌خرید، به سیستم‌ عاملی که روی آن اجرا می‌کنید فکر نمی‌کنید، بلکه به محفظه‌های کد خود و نمونه‌های Azure IoT Hub که اجرا می‌شود فکر می‌کنید.

شما باید به کار با Windows Server IoT 2022 به روشی مشابه نزدیک شوید، و به این فکر کنید که چه کد و خدماتی برای دهه آینده ایجاد و ارائه خواهد شد، به عنوان یک سرور همه منظوره که بخشی از زیرساخت فناوری اطلاعات شما است این سیستم عامل یک انتخاب بهینه خواهد بود.

پنج نسخه مختلف از Windows Server IoT 2022 وجود دارد: استاندارد، Datacenter، Storage Standard، Storage Workgroup و Telecommunications.

جایی که شما در حال اجرای کد و کانتینرها در لبه شبکه هستید و انتظار ندارید آن کد تغییر کند. این ها سرورهایی هستند که می توانند بخشی از اکتیو دایرکتوری شما باشند، اما آنها فقط برای انجام یک کار و نشستن در آنجا و ادامه دادن آن وجود دارند!

نسخه های دیگر بیشتر بر روی وظایف خاص متمرکز شده اند. دو نسخه ذخیره سازی جایگزینی برای سرور اصلی Windows Storage هستند، جایی که یک کنترلر Windows Server با چندین دیسک در یک واحد رک همراه بود. Storage Standard برای مدیریت فضای ذخیره سازی شبکه است و به عنوان یک دروازه اختصاصی به عنوان فضای های ذخیره سازی شما عمل می کند، در حالی که Storage Workgroup یک سیستم ذخیره سازی برای حداکثر ۵۰ کاربر است.

هر دو سیستم عامل در نظر گرفته شده‌اند که یک کنترل‌ کننده ذخیره‌سازی مبتنی بر ویندوز ارائه کنند که می‌تواند از فناوری‌ های جدید امنیتی و ذخیره‌سازی در ویندوز سرور ۲۰۲۲ بهره‌مند شود، همچنین بر اساس ویژگی‌ هایی مانند فضاهای ذخیره‌ سازی و ادغام با فضای ذخیره‌سازی ابری Azure در آن ها تعبیه خواهد شد.

Windows Server با انتشار Windows Server IoT 2022 مدل خدمات طولانی‌ مدت خود را حفظ می‌کند، بنابراین نیازی نیست که Windows Server IoT 2022 را جایگزینی برای سرور داخلی بدانید. در عوض، این روشی برای پشتیبانی از موارد استفاده جدید و قدیمی است، که در آن یک ابزار اختصاصی سرور ویندوز می‌تواند از مزایای Active Directory در مرکز داده و Azure در فضای ابری استفاده کند.

به جای خرید نرم افزار، شما در حال خرید سخت افزار هستید. آنچه مهم است این است که چقدر آسان است که با بقیه شبکه های داخلی و خارجی خود یکپارچه شوید، به همین دلیل است که مایکروسافت به جای یک سیستم عامل اختصاصی اینترنت اشیا، ویندوز سرور را ارائه می دهد.