Scratch یک دستورالعمل و راهکار بصری، کشیدن و رها کردن است که برای آموزش برنامه نویسی برای کودکان مورد استفاده قرار گرفته است. کدنویسی، مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد، تفکر تحلیلی و خلاقیت را تقویت می کند در اینجا نحوه شروع کار با Scratch به صورت خلاصه آمده است.

چرا یادگیری Scratch برای کودکان مناسب است؟

یادگیری برنامه نویسی به خودی خود یک مهارت با ارزش است و آینده شغلی خوبی را برای کودک به همراه خواهد داشت. به ویژه کودکان از تجربه مکرر ایده گرفتن و تولید یک برنامه کامل سود می برند. به بسیاری از مهارت های مطلوب تسلط پیدا کرده و آن را با مهارت خود اصلاح می کنند.

در مرحله ایده نیاز به برنامه ریزی و خلاقیت دارد. مرحله پیاده سازی نیازمند درک زبان برنامه نویسی قابل قبولی است، در مراحل بعدی توسعه کد، اشکال زدایی روشمند و تحلیلی برنامه مورد نیاز است.

همانطور که کودک مهارت های خود را توسعه می دهد، برنامه نویسی همچنان به او کمک می کند. همیشه ایده یا پروژه دیگری وجود دارد که می تواند دنبال کند و کنجکاوی خود را پاسخ دهد. مانند بسیاری از مهارت های آموخته شده، هر چه زودتر آموزش به کودک شروع کنید بهتر است. اما ایجاد یک ذهن مناسب برنامه‌نویسی قابل قبول و راضی‌ کننده برای ذهن‌ های جوان به این آسانی نیست پس استفاده از یک ویرایشگر سختی کار را بیشتر می کند.

برای جذب تخیل کودکان خردسال باید همه چیز را سرگرم کننده کنید. هر چه که باشد، باید مانند تلاشی باشد که آنها می خواهند در آن مشارکت داشته باشند. Scratch یک راه حل عالی برای این کار است. این زبان یک زبان برنامه نویسی بسیار سطح بالا است، بنابراین برای انجام سریع کارها آسان است. بیشتر سازوکار توسعه با آن به صورت کشیدن و رها کردن است، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که اشتباه تایپی باعث خرابی کد و توسعه شود.

ثبت نام برای ساختن حساب Scratch:

Scratch بستری برای ایجاد برنامه ها و همچنین اشتراک گذاری آنها است. برای شروع، از پلت فرم آنلاین Scratch بازدید کنید و برای یک حساب جدید ثبت نام کنید. ثبت نام به شما امکان می دهد پروژه های خود را به صورت آنلاین ذخیره کنید و بعداً به آنها رجوع کنید. بررسی کد های دیگر برنامه نویسان نیز راهی عالی برای یادگیری برنامه نویسی و نگرش فکری آن است.

Scratch به کاربران ثبت نام شده اجازه می دهد پروژه های خود را به اشتراک بگذارند، بنابراین با ثبت نام به همه پروژه های مشترک در پلت فرم دسترسی پیدا خواهید نمود. بیش از ۸۲ میلیون پروژه توسط بیش از ۷۴ میلیون کاربر به اشتراک گذاشته شده است که این پایگاه را به یک منبع و مرجع ارزشمند تبدیل نموده است.

https://scratch.mit.edu/

هنگامی که یک حساب کاربری جدید را در این سایت ثبت می کنید، از شما خواسته می شود که یک نام کاربری و رمز عبور ایجاد کنید و برخی از قسمت های دیگر مانند آدرس ایمیل را تکمیل کنید. برای تکمیل ساخت حساب خود باید آدرس ایمیل خود را تأیید کنید. پس از تکمیل، فرزند شما می تواند سفر هیجان انگیز یادگیری برنامه نویسی خود را آغاز کند.

شروع کار با این زبان برنامه نویسی:

برنامه های Scratch دارای شخصیت هایی به نام sprites هستند. برنامه ها بر روی اسپریت ها عمل می کنند و به شما امکان می دهند اسپرایت ها را جابجا کنید، صداها را به کنش ها متصل کنید و حباب های گفتاری ایجاد کنید. برای اینکه حس جذابیت بیشتری در فرآیند را نسبت به برنامه نویسی با Scratch به شما بدهیم، اجازه دهید روند ایجاد یک بازی کوچک در Scratch را طی کنیم. روی کاغذ یک فرآیند طولانی و پیچیده به نظر می رسد، اما فرزند شما به سرعت شروع به عبور از این فرآیند بصری می کند.

انتخاب یک اسپرایت:

برای شروع یک پروژه روی آیتم “ایجاد” در نوار منو کلیک کنید.

Scratch Menu

۱- سمت چپ صفحه مطابق نمایه زیر لیستی از بلوک های برنامه نویسی را نشان می دهد.

۲- ناحیه صفحه اصلی جایی است که برنامه های خود را با ترکیب بلوک های برنامه نویسی در روتین ایجاد می کنید.

۳- قسمت سمت راست بالای صفحه یک پنجره پیش نمایش است.

۴- قسمت پایین سمت راست صفحه، اسپرایت ها و پس زمینه هایی را که در برنامه شما استفاده می شود، نگه می دارد.

Scratch main Panel

اسپرایت پیش فرض قبلاً به پنجره پیش نمایش و پنجره sprite اضافه شده است. ما از آن استفاده نخواهیم کرد، بنابراین روی نماد سطل زباله کلیک کنید تا آن را حذف کنید.

Scratch delete sprite

روی نماد آبی “گربه یا Cat” در گوشه سمت راست پایین پنجره sprite کلیک کنید و روی آیتم منوی “Choose a Sprite” که با لوگوی ذره بین معین شده است کلیک کنید. پنجره انتخاب sprite ظاهر می شود. روی اسپریتی که می خواهید استفاده کنید کلیک کنید. ما یک پنگوئن را انتخاب کردیم.

choose a sprite