در ادامه بررسی روند کار با اسکرچ (Scratch) به بررسی فرآیند شروع کار با پایگاه می پردازیم. طبق مطالبی که پیشتر در خصوص این زبان مطرح شد. این زبان با ارائه نمایه های گرافیکی و جا به جایی آن فرآیند آموختن ساخت یک الگوریتم و طی کردن مراحل حل مساله را برای یک کودک بسیار ساده و جذاب می نماید.

اضافه کردن بلوک های برنامه نویسی در اسکرچ:

بر طبق مراحل قبلی که در قسمت اول ذکر شد در پنجره پیش نمایش، اسپرایت خود را به موقعیت شروع خود بکشید. آن را در نزدیکی پایین صفحه و سمت چپ پس زمینه قرار دهید. پنجره پیش نمایش شما باید شبیه به این باشد: 

preview

در سمت چپ صفحه، آیکون های رنگی وجود دارد که شبیه دایره ها یا نقاط پر شده هستند. با انتخاب یکی از این موارد، دسته بندی بلوک کد نمایش داده شده تغییر می کند. دسته بندی ها عبارتند از:

  • Motion: حرکت اسپرایت هاو موقعیت آن
  • Looks: مدیریت نمایه های اسپرایت
  • Sound: پخش کردن فایل های صوتی
  • Events: مدیریت رویداد ها
  • Control: حلقه ها و شروط منطقی
  • Sensing: مدیریت کد ها در بلوک های مختلف
  • Operators: عملگر های ریاضی و منطقی
  • Variables: متغیر ها و فضاهای ذخیره سازی داده

این بلوک کد اسپرایت را در اسکرچ ۱۰ پیکسل در محور Y که محور بالا و پایین است حرکت می دهد. از آنجایی که ۱۰ یک عدد مثبت است، موقعیت جدید اسپرایت در صفحه بالاتر از موقعیت قبلی آن خواهد بود.

نقطه زرد رنگ «کنترل» را انتخاب کنید و بلوک کد «تکرار» را به صفحه اصلی بکشید. آن را روی بلوک کد “Change Y by” بیندازید. باید خودش را به دور بلوک تغییر بپیچد. کد داخل بلوک تکرار ۱۰ بار تکرار خواهد شد. اگر زمانی بلوک کد اشتباه را بیرون کشیدید، کافی است روی آن کلیک کنید و سپس کلید «حذف» را بزنید.

این فرآیند را تکرار کنید تا یک بلوک کد دیگر “تغییر Y توسط” را در یک بلوک کد دیگر “تکرار” پیچیده در اسکرچ ایجاد کنید. اگر این بلوک کد را به پایین اولین بلوک کد بکشید، با هم کلیک می کنند و به یک بلوک کد بزرگتر تبدیل می شوند.

sprite

اضافه کردن یک اسپرایت دیگر:

دوباره روی نماد گربه‌ آبی کلیک کنید و اسپرایت دیگری را انتخاب کنید. ما تخم مرغ را انتخاب کردیم. تخم مرغ به پنجره sprite شما و به پنجره پیش نمایش اضافه می شود. تخم مرغ را بکشید تا در انتهای سمت راست پایین پنجره پیش نمایش قرار گیرد.

پنگوئن ما قرار است از روی تخم‌ مرغ های لغزنده بپرد، پس بیایید به او فرصت مبارزه بدهیم. روی تخم مرغ در پنجره sprite کلیک کنید و اندازه آن را روی ۶۵ قرار دهید.

وقتی در پنل اسکرچ روی تخم مرغ در پنجره اسپرایت کلیک می کنید، پس زمینه اصلی کار پاک می شود. شما فقط بلوک های کد مرتبط با اسپرایت انتخاب شده فعلی را می بینید. روی پنگوئن در پنجره sprite کلیک کنید و بلوک‌های کدی را که قبلاً ایجاد کرده‌ایم مشاهده خواهید کرد.

برای اینکه egg sprite کاری انجام دهد، آن را در پنجره sprite انتخاب کنید. بلوک کد «X Y» را به قسمت اصلی کار بکشید. موقعیت تخم مرغ قبلا وارد شده است. در پنجره پیش نمایش، تخم مرغ را به گوشه پایین سمت چپ بکشید. بلوک کد “Glide Secs to X Y” را به منطقه کاری بکشید و روی آن در پایین بلوک کد “Go to X Y” کلیک کنید.

add sprite

اسکرچ آسان است:

اسکرچ آسان است. توضیح اینکه چه کاری باید انجام شود بیشتر از انجام آن طول می کشد. اما حتی با گذر از مراحل ساخت این بازی ساده با مفاهیم مفیدی روبرو شده ایم. حلقه های تکرار، مختصات دکارتی، تشخیص برخورد، و متغیرهای افزایشی همه در این مثال کوچک وجود دارند.