اگر دقیقاً مطمئن نیستید که حافظه RAM برای چیست یا چگونه کار می کند، ما سعی داریم تمامی مطالب پایه‌ ای مربوطه به آن را پوشش دهیم، از اینکه این حافظه چیست تا اینکه چگونه کار می‌کند و چرا ارزش ارتقا دارد.

RAM چیست و چرا مهم است؟

حافظه دسترسی تصادفی کامپیوتر یا RAM یکی از مهم ترین اجزای تعیین کننده عملکرد سیستم شما است. RAM به برنامه ها مکانی برای ذخیره سازی و دسترسی کوتاه مدت به داده ها می دهد. اطلاعاتی را که رایانه شما به طور فعال از آن استفاده می کند، ذخیره می کند تا پردازنده بتواند با حداکثر سرعت به آنها دسترسی داشته باشد.

هر چه برنامه های بیشتری در سیستم شما اجرا شود، به فضای بیشتری نیاز خواهید داشت. SSD ها (درایوهای حالت جامد) نیز قطعات مهمی هستند و به سیستم شما کمک می کنند تا به اوج عملکرد خود برسد.

سرعت و عملکرد سیستم شما مستقیماً با مقدار حافظه تهیه شده شما ارتباط دارد. اگر این میزان از حافظه در سیستم شما خیلی کم باشد، ممکن است موجب کندی سیستم باشد. اما در نقطه مقابل، شما می توانید بیش از حد و بدون هیچ مزیتی RAM نصب کنید. راه هایی وجود دارد که می توانید ببینید آیا رایانه شما به حافظه بیشتری نیاز دارد یا خیر، و مطمئن شوید که حافظه ای را خریداری می کنید با سایر اجزای سیستم شما سازگار خواهد بود. 

برای جلوگیری از استفاده حافظه ناسازگار با سیستم شما، ماژول ها در هر نسل فناوری حافظه از نظر فیزیکی متفاوت هستند. این تفاوت های فیزیکی در صنعت حافظه استاندارد هستند. یکی از دلایل استاندارد سازی حافظه در این صنعت این است که سازندگان رایانه باید پارامترهای الکتریکی و شکل فیزیکی حافظه قابل نصب در رایانه خود را بدانند.

سرعت و تاخیر در RAM:

عملکرد RAM به رابطه بین سرعت و تاخیر بستگی دارد. در حالی که این دو ارتباط نزدیک دارند، اما آنطور که شما فکر می کنید به هم مرتبط نیستند. در سطح پایه، تأخیر به فاصله زمانی بین صدور یک فرمان وارد و زمان دسترسی داده ها اشاره دارد. درک سرعت و تأخیر رم به شما کمک می کند تا بر اساس نیاز خود، رم مناسبی را برای نصب در سیستم خود انتخاب کنید.

این حافظه به رایانه شما اجازه می دهد تا بسیاری از کارهای روزمره خود را مانند بارگیری برنامه ها، مرور اینترنت، ویرایش صفحه یا تجربه آخرین بازی را به راحتی انجام دهد. این حافظه همچنین به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت در میان این برنامه ها جابه‌جا شوید و زمانی که به کار دیگری اختصاص می‌دهید، به یاد داشته باشید که در یک کار کجا هستید. به عنوان یک قاعده، هر چه حافظه شما بیشتر باشد، تقریبا بهتر است.

هنگامی که رایانه خود را روشن می کنید و صفحه ای را برای ویرایش باز می کنید، یا اگر ایمیل خود را بررسی می کنید، از حافظه به روش های مختلف استفاده کرده اید. حافظه برای بارگیری و اجرای برنامه‌ها، مانند برنامه های روزمره، پاسخ به دستورات، مانند هر ویرایشی که در صفحه‌ انجام می دهید، یا جابه‌جایی بین چند برنامه، مانند زمانی که برنامه فعلی را برای بررسی ایمیل ترک کرده‌اید، استفاده می‌شود.

حافظه تقریباً همیشه به طور فعال توسط رایانه شما استفاده می شود. اگر سیستم شما کند است یا پاسخگو نیست، ممکن است نیاز به ارتقای حافظه داشته باشید. اگر فکر می کنید ممکن است به حافظه بیشتری نیاز داشته باشید، به راحتی می توانید رم PC یا لپ تاپ خود را ارتقا دهید.

حافظه به نوعی مانند میز شماست. این به شما امکان می دهد روی پروژه های مختلفی کار کنید و هر چه میز شما بزرگتر باشد، می توانید همزمان کاغذها، پوشه ها و وظایف بیشتری داشته باشید. شما می توانید به سرعت و به راحتی بدون مراجعه به هارد خود (درایو ذخیره سازی سیستم) به اطلاعات دسترسی پیدا کنید.