WebGPU یک API وب جدید است که قابلیت های گرافیکی رایانه ای مدرن به ویژه Direct3D 12 ، Metal و Vulkan را برای انجام عملیات رندر و محاسبه بر روی واحد پردازش گرافیکی (GPU) نشان می دهد. برای مطالعه مستندات سرویس WebGPU اینجا را کلیک کنید.

این پروژه مشابه خانواده API های WebGL است، اما WebGPU دسترسی به ویژگی های پیشرفته تر GPU را امکان پذیر می کند. در حالی که WebGL بیشتر برای ترسیم تصاویر است اما می توان آن را با تلاش زیادی برای انواع دیگر محاسبات استفاده کرد.WebGPU پشتیبانی درجه یک را برای انجام محاسبات عمومی بر روی GPU ارائه می دهد.

WebGPU

پس از چهار سال توسعه در گروه انجمن W3C ، این ابزار اکنون آماده است تا  در مرورگر Chrome امتحان شده و در مورد API مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

"پس از گذشت یک دهه از فعالیت WebGL برای ارائه گرافیک سه بعدی به وب و ایجاد انواع تجربیات جدید ، اکنون زمان ارتقاء Stack و کمک به توسعه دهندگان وب برای استفاده کامل از کارت های گرافیک مدرن است. این ابزار به موقع از راه رسیده است!"

Mr.doob, Creator of Three.js

این ابزار ما را به سخت افزار نزدیکتر می کند و همچنین قدرت محاسبه را برای توسعه دهندگان وب فراهم می کند. تجربیات سه بعدی جدیدی را می توان امروز در زمینه بازی در Babylon.js ایجاد کرد.

David Catuhe, Creator of Babylon.js

نحوه استفاده از WebGPU:

استفاده از این ابزار به صورت محلی و بر روی دستگاه شما به طور ساده ای فراهم شده است. برای اینکار شما باید مقوله را به اسم flags فعال نمایید. با شروع انتشار  Chrome 94 ابزار WebGPU به عنوان نسخه آزمایشی اصلی در Chrome در دسترس قرار گرفته است. انتظار می رود که نسخه اصلی آن در Chrome 97 در دسترس کاربران قرار بگیرد.

آزمایشات اولیه به شما امکان می دهد ویژگی های جدید را امتحان کنید و در مورد قابلیت استفاده ، کاربری و اثربخشی آنها به جامعه استانداردهای وب نظر دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر ، راهنمای آزمایشات اولیه را برای توسعه دهندگان وب ببینید. برای ثبت نام در این یا نسخه آزمایشی دیگر ، از صفحه ثبت نام در اینجا استفاده کنید.

WebGPU یک API سطح پایین است ، مانند WebGL. این بسیار قدرتمند ، کاملاً واضح است و قبل از ورود به آن نیاز به درک مفاهیم کلیدی دارد. به همین دلیل است که برای شروع کار با WebGPU به مطالب با کیفیت بالا موجود در این مقاله پیوند می دهم.