Rocky Linux یک سیستم عامل سازمانی است که به صورت ۱۰۰٪ سازگار با لینوکس کلاس Enterprise طراحی شده است. Rocky Linux قصد دارد به عنوان یک نسخه پایین دست عمل کند همانطور که CentOS قبلاً این کار را انجام داده بود.

وقتی Red Hat، شرکت مادر لینوکس CentOS ، اعلام کرد که تمرکز خود را از CentOS Linux که نسخه بازسازی شده Red Hat Enterprise Linux (RHEL) بود، به CentOS Stream ، که پیش از انتشار RHEL آینده به هدف کشف و رفع ایرادات احتمالی منتشر می شود، تغییر می دهد. بسیاری از کاربران CentOS دچار سردگرمی و ناامیدی خاصی شده بودند. در پاسخ به این سردرگمی، توسعه دهندگان دو جریان اصلی جایگزین CentOS را راه اندازی کردند: یکی از آن دو AlmaLinux و دیگری Rocky Linux بود.

AlmaLinux در حال حاضر از شرکت حامی خود CloudLinux پشتیبانی می کند و در حال حاضر Rocky Linux نیز از مشاغل اصلی مدنظر خود یعنی CIQ پشتیبانی می کند.

هر دو جریان لینوکس CentOS برای استفاده کاملاً رایگان هستند و مبتنی بر استاندارد های جامعه متن باز هستند. اما، در صورت نیاز به راهنمایی و یا پشتیبانی در اجرای هر یک ، می توانید آن را با قیمتی مناسب به خدمت بگیرید.

CQI که توسط موسس CentOS و بنیانگذار Rocky Linux ، گرگوری کورتزر شروع به کار کرد ، اکنون به طور رسمی خدمات پشتیبانی از Rocky Linux را ارائه می دهد. به گفته کورتزر ، CIQ یک منبع یکپارچه برای کاربران راکی لینوکس خواهد بود. این برنامه پشتیبانی و خدمات سازمانی را برای مشاغل و سازمانها از کوچکترین مشاغل تا شرکتهای مقیاس سازمانی ارائه می دهد.

Brim Leal از مدیران شرکت CIQ در بیانیه ای می گوید: « CIQ می خواهد نحوه خدمات رسانی به مشتریان در این صنعت را مجددا از نو تعریف کند.» البته بسیاری از شرکت ها این را بیان می کنند، اما ما در واقع آن را به دو طریق نشان می دهیم. اول، ما به کاربران راکی لینوکس آنچه می خواهند ارائه می دهیم یعنی پشتیبانی ساده و مقرون به صرفه. ما به همان اندازه که از شرکت های بزرگ پشتیبانی می کنیم، به کاربران کوچک مستقل نیز اهمیت می کنیم.

او همچنین افزود: “ما به ایجاد Rocky Linux به عنوان یک سیستم عامل متن باز و مستقل کمک کردیم و قصد داریم آن را حفظ کنیم. بعد از این، تکنسین های ما، برنامه نویسان و مهندسان Rocky Linux هستند. این کاری است که آنها هر روز انجام می دهند. بنابراین آنها می توانند سوالات مشتریان مشتری ما را با اشتیاق بررسی کرده و با اشتیاق پاسخ دهند زیرا Rocky Linux نیز علاقه آنهاست.”

Rocky Enterprise Software Foundation (RESF) نسخه  Rocky Linux 8.4 را در ماه جولای منتشر کرد. این سیستم عامل جدیدترین نسخه Red Hat شرکت RHEL 8.4 است. این سیستم عامل برای معماری پردازنده های x86_64 و ARM64 (aarch64) موجود است. این ویژگی ها و عملکرد های مشابهی را ارائه می دهد.

CIQ همچنین از سایر برنامه های منبع باز شرکت پشتیبانی می کند. اینها Warewulf ، پلتفرم مدیریت خوشه ای آن و Singularity ، پلتفرم کانتینر جامعه محور است. دومی برای محاسبه با عملکرد بالا ، AI/ML و پردازش دسته ای بسیار مهم عملکرد طراحی شده است.

سوالات رایج مربوط به Rocky Linux:

۱- راکی لینوکس به چه هدفی ساخته شده است؟

Rocky Linux قصد دارد به عنوان یک نسخه پایین دست عمل کند همانطور که CentOS قبلاً این کار را انجام داده بود، CentOS سیستم عاملی بود که امکانات لینوکس RedHat نسخه سازمانی را به صورت رایگان برای شما فراهم می کرد.

۲- راکی لینوکس چه زمانی منتشر خواهد شد؟

این نسخه اکنون منتشر شده است. شما می توانید در اینجا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

چگونه می توان در این پروژه همکاری نمود؟

با مراجعه به سایت Rocky Linux می توانید در قسمت های مختلفی نظیر گرافیک، نرم افزار های کاربردی و… همکاری نمایید.