اگر می‌خواهید به‌ عنوان توسعه‌ دهنده یکی از مشاغل رو به رشد در یک شرکت تجاری یا صرافی رمزنگاری را به دست بیاورید، دو زبان مثل Solidity و Rust وجود دارد که می تواند شما به هدف خود برساند.

راب لیست، استخدام‌کننده مستقر در لندن که مهندسان نرم‌ افزار را در شرکت‌ های رمزنگاری استخدام می کند، اینطور بیان کرد که کمبود توسعه‌ دهندگان سالیدیتی به طور ویژه ای «ناراحت‌کننده» است. یک زبان شی گرا که برای برنامه نویسی قراردادها در بلاک چین Ethereum استفاده می شود.

 این زبان نیز با افزایش استفاده از اتریوم رو به افزایش است. راب لیست می گوید تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بسیار زیاد بوده است، اما توسعه دهندگان Solidity بسیار سخت پیدا می شوند و شرکت ها در این خصوص ابراز نگرانی نموده اند.

برخلاف Solicity، زبان Rust اما مختص رمزنگاری نیست. در بانک‌ های نسبتاً بزرگ کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در شرکت‌های معاملات ارز دیجیتال این زبان بسیار محبوب است. ریچارد هیکلینگ، تکنسین سابق مرکز تجارت که اکنون ارائه‌دهنده راهکار های تجزیه و تحلیل رمزنگاری ProfitView را به عهده دارد، می‌گوید: 

Rust در آن زمان در مکان مناسب خود قرار داشت. این یک زبان کامپایلری با کارایی بالا است که برای جلوگیری از برخی از مشکلات C (و C پلاس پلاس) طراحی شده است، این در حالی است که درست زمانی که کریپتو در حال گسترش بود ویژگی های این زبان به چشم آمد.

کسری بودجه جذب برنامه نویس Solidity و Rust:

البته در این خصوص یک مشکل مالی ۶۵ هزار پوندی وجود دارد که این مبلغ برای یک برنامه نویس اینچنینی کم خواهد بود. درست است که زبان ها همواره دوران اوج و فرود دارند، مهارت های اصلی برای همیشه ماندگار خواهد بود، یک توسعه دهنده خوب می تواند هر زبانی را در یک یا دو هفته یاد بگیرد. با این حال، یک برنامه نویس حرفه ای را با مبلغ سالیانه ۶۵ هزار پوند پیدا نخواهید کرد.

Rust توسط Compound و Bolt Labs بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با ایجاد تیم کریپتو توسط Jump Trading به عنوان یک زبان مطلوب مشخص شده است. مدیر ارشد فناوری یکی از شرکت‌های پرداخت ارز دیجیتال می‌گوید:

«برای برنامه‌نویسی در Rust باید منظم باشید. اگر کار را خوب انجام ندهید به درستی کار نمی کند، اما این زبان مدرن بسیار سریع است و به یک فایل اجرایی کوچکتر کامپایل می شود.»

مانند Rust زبان سالیدیتی را نیز می توان برای نوشتن قرارداد های هوشمند استفاده کرد (و در بلاک چین سولانا استفاده نمود)، اما با توجه به محبوبیت اتریوم، Solidity بهتر مورد استفاده قرار می گیرد: «سالیدیتی زبان اصلی اتریوم است، بنابراین این زبان برای نوشتن بیشتر قرارداد های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.»

برای یادگیری این دو زبان سایت های آموزشی بسیاری اقدام به تولید دوره های آموزشی متنوع نموده است که میتوانید نمونه های بسیار خوبی از آن ها در سایت هایی نظیر p30download یا download.ir مشاهده نموده و اقدام به استفاده از آن ها نمایید.