پذیرش تکان دهنده جدید ردیابی از طرف گوگل در خصوص ایرادات جدید گوگل کروم، که هنوز تیتر اول روزنامه ها نشده است ، باید هشداری جدی برای ۲.۶ میلیارد کاربر کروم باشد. اگر شما یکی از آنها هستید ، این خبر باید برای شما به معنی هشداری برای uninstall google chrome باشد.

در پشت صحنه به روز رسانی ویژگی ها و ابزار های زیبای این مرورگر، واقعیت این است که Chrome در مورد حریم خصوصی و امنیت به هم ریخته است. این شرکت در محافظت از کاربران در برابر ردیابی و جمع آوری داده ها از رقبا عقب افتاده است ، برنامه آن برای کنار گذاشتن کوکی های شخص ثالثی که بعضا موجب آزار کاربران می شود، به طرز ناخوشایندی به تعویق افتاده است و فناوری جایگزینی که گفته می شود از نمایه شدن و ردیابی کاربران جلوگیری می کند به نظر می رسد که همه چیز را بدتر کرده است.

شرکت موزیلا ، که مرورگر فایرفاکس را توسعه داده است هشدار می دهد: “نظارت همه جانبه به افراد و جامعه آسیب می رساند و گوگل کروم تنها مرورگر اصلی است که حفاظت معنی داری در برابر ردیابی بین سایت ها ارائه نمی دهد و همچنان کاربران را بدون محافظت رها می کند.”

هشداری برای uninstall google chrome:

گوگل به آسانی (و به طعنه) می پذیرد که چنین ردیابی وب همه کاره نیست و منجر به “از بین رفتن اعتماد خواهد شد. در موقعیتی که ۷۲٪ از مردم احساس می کنند تقریباً همه کارهای آنلاین آنها توسط تبلیغ کنندگان دنبال می شود، شرکت های فناوری اینگونه بیان می کنند که خطرات احتمالی جمع آوری داده ها از مزایای آن بسیار بیشتر است. 

در این چند ساله بسیاری از کاربران در معادله حل نشده و دوگانه ای قرار گرفته اند که از طرفی ادعای حفظ حریم خصوصی و کارایی بیشتر را دارد و در مقابل اتهامات فراوانی را در خصوص جمع آوری داده و پردازش آن که خود در جهت عکس حفظ حریم خصوصی است در مقابل خود می بیند. شرکت گوگل یکی از بزرگترین شرکت هایی نرم افزاری دنیاست که محصولات نرم افزاری و بعضا سخت افزاری بی رقیبی در حوزه نرم افزار دارد و این اتهامات را به دوش می کشد.

ناگفته نماند کوکی یک قطعه متنی کوتاه است که از سایتی که بازدید می‌کنید به مرورگر شما ارسال می‌شود. کوکی دریافت شده به سایت کمک می‌کند اطلاعات بازدید شما را به‌خاطر بسپارد؛ این کار باعث می‌شود بازدید بعدی شما آسان‌تر و سایت برایتان مفیدتر باشد.

برای مثال، از کوکی‌ها برای به‌خاطر سپردن زبان برگزیده‌تان، مرتبط‌تر کردن آگهی‌هایی که می‌بینید، شمردن تعداد بازدیدکنندگان صفحه، کمک کردن به شما در ثبت‌نام کردن در سرویس‌هایمان، محافظت کردن از داده‌های شما، و به‌خاطر سپردن تنظیمات آگهی شما استفاده می‌کنیم.

عملکرد کوکی ها در گوگل کروم:

کوکی‌هایی که برای عملکرد استفاده می‌شود به کاربران به خصوص کاربران مرورگر گوگل کروم امکان می‌دهد با سرویس یا سایتی تعامل داشته باشند تا به ویژگی‌های پایه آن سرویس دسترسی پیدا کنند. مواردی که به‌عنوان پایه سرویس درنظر گرفته می‌شوند عبارت‌اند از: اولویت‌هایی مثل زبان انتخابی کاربر، بهینه‌سازی محصول که به حفظ و بهبود سرویسی کمک می‌کند، و حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به جلسه کاربر ازجمله محتوای سبد خرید.

از برخی کوکی‌ها برای حفظ و نگهداری اولویت‌های کاربر استفاده می‌شود. برای مثال، اکثر افرادی که از سرویس‌های Google استفاده می‌کنند یک کوکی به‌نام «NID» در مرورگرشان دارند. این کوکی دارای شناسه یکتایی است که از آن برای به‌خاطرسپردن اولویت‌های شما و دیگر اطلاعات استفاده می‌کنیم، اطلاعاتی ازقبیل: زبان برگزیده‌تان، تعداد نتایج جستجویی که می‌خواهید در هر صفحه نتایج نشان داده شود (برای نمونه ۱۰ یا ۲۰ نتیجه)، و اینکه آیا می‌خواهید فیلتر «جستجوی ایمن Google» روشن باشد یا نه. تک‌تک کوکی‌های NID پس‌از گذشت ۶ ماه از آخرین استفاده کاربر منقضی می‌شود. کوکی دیگری به‌نام «VISITOR_INFO1_LIVE» هدف مشابهی را برای YouTube ارائه می‌دهد و از آن برای شناسایی و رفع مشکلات این سرویس هم استفاده می‌شود.

برای مطالعه بیشتر راجع به کارکرد کوکی ها در مروگر گوگل کروم و سایر مروگر ها می توانید در اینجا جزییات بیشتر را مطالعه نمایید.