تاریخچه سیستم عامل ها - Operation System Q&A - قسمت 2

Operation System Q&A

اولین سیستم عامل یا Operation System چه بود؟

در سال 1991 ، هنگام مطالعه علوم کامپیوتر در دانشگاه هلسینکی ، لینوس توروالدز پروژه ای را آغاز کرد که بعداً به هسته لینوکس (Linux Operation System) تبدیل شد. او این پروژه را به طور خاص برای سخت افزاری که استفاده می کرد و مستقل از هرگونه سیستم عاملی توسعه داد. زیرا می خواست از عملکرد های رایانه شخصی جدید خود با پردازنده 80386 استفاده کند.

یونیکس خانواده ای از سیستم عامل های چند منظوره و چند کاربره است که از یونیکس اصلی AT&T سرچشمه می گیرد و در دهه 1970 در مرکز تحقیقاتی Bell Labs توسط کن تامپسون، دنیس ریچی و نفر نفر دیگر از همکاران آن ها ایجاد شد.

لینوکس یا ویندوز، کدامیک زودتر معرفی شد؟

در خصوص Operation System محبوب ماکروسافت یعنی ویندوز و Linux از طرف دیگر بایستی اینگونه شروع کنیم: ویندوز 1.0 در سال 1985 منتشر شد، در سوی دیگر هسته لینوکس برای اولین بار در سال 1991 منتشر شد و اولین توزیع در سال 1992 توزیع گردید. شایان ذکر است که UNIX قبل از هر یک از این موارد ، در سال 1971 معرفی شده بود.

Operation System

قبل از ویندوز چه سیستم عاملی استفاده می شد؟

در خصوص سیستم عامل قبل از انتشار ویندوز اینگونه شروع می کنیم که در واقع نحوه استفاده از MS-DOS مرسوم بود. رایانه های شخصی همیشه ویندوز را اجرا نمی کردند. قبل از ورود ویندوز به دنیای IT، رایانه های شخصی دارای سیستم عامل MS-DOS مایکروسافت بودند. در اینجا نحوه استفاده از خط فرمان در اینجا آمده است.

قدیمی ترین Operation System کدام است؟

Operation System Q&A

اولین سیستم عامل مایکروسافت، MDOS/MIDAS، در بسیاری از ویژگی ها مشابه PDP-11 بود، اما برای سیستم های مبتنی بر ریزپردازنده های نوین تر، طراحی شده بود. MS-DOS یا PC DOS هنگامی که توسط IBM ارائه می شد، در ابتدا بر اساس CP/M-80 بود. هر یک از این ماشین ها دارای یک برنامه بوت کوچک در ROM بودند که سیستم عامل را از روی دیسک بارگیری می کرد.

چرا این صحبت مطرح است که لینوکس از ویندوز بهتر است؟

لینوکس بسیار پایدارتر از ویندوز است، می تواند به مدت 10 سال بدون نیاز به یک ریبوت سیستم کار کند. لینوکس منبع باز و کاملاً رایگان است. لینوکس بسیار امن تر از سیستم عامل ویندوز است، بدافزار ویندوز بر لینوکس تأثیر نمی گذارد و ویروس ها در مقایسه با ویندوز برای لینوکس بسیار کمتر است.

mainframe چیست؟

رایانه های اصلی یا رایانه های بزرگ (که در اصطلاح عامیانه به آن “mainframe” گفته می شود) رایانه هایی هستند که در درجه اول توسط سازمانهای بزرگ برای کاربردهای مهم استفاده می شدند. پردازش داده های انبوه، مانند سرشماری، آمار صنعت و مصرف کننده، برنامه ریزی منابع سازمانی  و همچنین پردازش معاملات جزو وظایف آنها بود. البته اکنون روال این رایانه ها متفاوت از زمان های قدیمی تر می باشد.

آیا لینوکس از ویندوز قدیمی تر است؟

در پاسخ به این سوال که ذهن بسیاری از افراد غیر متخصص به خصوص در بحث Operation Systems را مشغول به خود نموده است باید اینگونه پاسخ داد. از نظر فنی ویندوز به عنوان سیستم عامل تا سال 1993 نمایش داده نشد. با این حال ویندوز به عنوان یک پوسته MS-DOS در سال 1985 قبل از لینوکس وجود داشت. همچنین، Windows 1.0 به عنوان اولین ویندوز رسمی موجود در بازار دیده می شود. لینوکس اولین بار در سال 1991 به عنوان یک سیستم عامل کاربردی ظاهر شد.

کدام سیستم عامل به عنوان Operation system مخصوص به برنامه نویسی منتشر شد؟

اولین سیستم عامل در سال 1956 توسط جنرال موتورز برای اجرای یک کامپیوتر اصلی IBM ایجاد شد. سایر صاحبان اصلی IBM نیز از همین روش پیروی کردند و سیستم عامل های خود را ایجاد کردند. پس در واقع از انتشار اولین سیستم عامل یا Operation System ها ویژگی های مناسب برای یک برنامه نویس زمان خود را دارا بوده اند.

به عنوان یک Operation System چرا باید از لینوکس استفاده نمود؟

لینوکس از منابع سیستم بسیار کارآمد استفاده می کند. لینوکس از طیف وسیعی از سخت افزارها پشتیبانی می کند، از ابر رایانه گرفته تا یک ساعت کوچک، شما می توانید با نصب یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس سبک وزن، به سیستم قدیمی و کند Windows خود جان تازه ای ببخشید یا حتی با استفاده از توزیع خاصی از لینوکس ، یک NAS streamer یا پخش کننده رسانه را راه اندازی کنید.

امن ترین سیستم های عامل کدامند؟

8 مورد از امن ترین سیستم ها در زیر آمده اند:

 • OpenBSD
 • Linux
 • MacOS
 • Windows Server 2008
 • Windows Server 2000
 • Windows 8
 • Windows Server 2003
 • Winsows XP

در آخر ویدویی مربوط به بررسی اجمالی Operation System ها ضمیمه شده است: 

احمد ساروخانی
احمد ساروخانی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لینک کوتاه نوشته
0

سبد خرید چسبان