بالاخره ساختار جدید پلات بندی از راه رسید. هم اکنون نرم افزار خود به نسخه ۱.۲.۰ به روزرسانی کنید تا از قابلیت مخزن رسمی (Official chia pool) چیا استفاده کنید  ولی به خاطر داشته باشید قبل از پلات بندی ویژگی  Plot NFT را انتخاب کنید. پلات های قدیمی همچنان به تنهایی قادر به ماین کردن خواهند بود ولی قابلیت استفاده در مخزن رسمی چیا را به صورت قطعی و مطمئن نخواهند داشت.

کمتر از سه ماه پیش اولین تراکنش چیا در بستر اینترنت انجام شد و هم اکنون قیمت واقعی رمزارز چیا به دست آمده است که از پیش بینی ما بسیار فراتر است. میتوان گفت که این سود دهی بیشتر نوعی پاداش به کاربرانی است که پیشتر اقدام به ماین رمزارز چیا نموده اند و برخلاف انتظار این حجم از فضای اینترنت، از ۱۰۰ pebibyte به بیشتر از ۳۰ exbibyte رسیده است. چیزی حدود ۳۰۰ برابر پیشبینی صورت گرفته!

تیم توسعه دهنده چیا با دریافت بازخورد های کاربران مبنی بر استفاده از مخزن رسمی چیا Official chia pool در این رمزارز سریعا اقدام به بروز رسانی زیرساخت خود کرد و با برنامه ریزی دقیق این پروژه نهایتا به پایان رسید. مخزن رسمی چیا علاوه بر انعطاف پذیری بسیار بالا با دقت فراوان در بیشتر از ۹ میلیون خط کد نوشته شده است.

این پروژه هم اکنون در اختیار عموم قرار گرفته است. شما میتوانید از پلات های مخزن رسمی قبل از استفاده از خود این مخزن رسمی چیا یا حتی در هنگام ماین استفاده کنید. پروتکل های جدید چیا، ویژگی های منحصربفردی دارد که این رمز ارز را به یکی از محبوب ترین ها در جهان تبدیل کرده است.

قابلیت Portable pooling  که در مخزن رسمی چیا وجود دارد، به شما این امکان را می دهد که از مخزن رسمی مدنظر به سهولت استفاده کنید یا حتی آنها را به روش قدیمی و بدون مخزن رسمی استفاده کنید. حداقل امکانی که مخزن رسمی چیا به کاربران اعطا کرده، این است که باعث شده سیستم پرداخت پاداش به صورت سریع تر انجام شود و شما ناظر بر این فرآیند خواهید بود.

از طرف دیگر این مخزن این تضمین را به کاربران می دهد که به فاصله اندکی پس از استفاده از مخزن رسمی چیا پاداش آن به کیف پول شما واریز گردد که در نسخه قبلی این امکان وجود نداشت. مخزن رسمی برای استخراج کنندگان به کمک قابلیت جدید این مخزن می تواند در لحظه به استخراج پرداخته و پاداش بگیرد و هر زمانی که بخواهد سیستم را ترک کند بدون اینکه حقی از آنها ضایع گردد.

 این مخزن بر اساس سرویس دهی هر استخراج کننده روند رقابت را مدیریت می کنند. همچنین استفاده از قلاب (Hook) در سیستم ماینینگ جدید میتواند این قابلیت را برای سایر رمز ارز ها فراهم کند که برای اثبات زمان و فضایی که به مخزن رسمی چیا متصل شده اند، پاداش متناسب اعطا شود.البته لازم به ذکر است که برای استفاده از این قابلیت باید نرم افزار خود را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید.

عملکرد مخزن قابل حمل (Portable pools) کاملا منطبق بر کدهای پایه ای این رمزارز نوشته شده که امنیت بسیار بالایی را به همراه دارد. به طور مثال اگر یک مخزن رسمی تحت حمله قرار بگیرد و ۵۱ درصد از فضای آن آلوده گردد، امکان پیشروی بیشتر برای حمله کنندگان وجود ندارد مگر اینکه تعداد بسیار زیادی از مخزن های مورد استفاده استخراج کنندگان درگیر حمله شود که از نظر ریاضی امکانپذیر نیست. برای مخزن رسمی چیا نیازی به خرید رمزارز و یا لایه امنیتی نیست وکاربر می تواند به سرعت شروع به کار کرده و سریعا پس از پلات بندی به پاداش خود دست یابد.

 

نکته آخر که باید به آن اشاره کرد این است که پلات های قدیمی می توانند مثل قبل به ماین ادامه دهند. همچنین شما می توانید این پلات ها را به مخزن رسمی چیا متصل کنید. برای اینکار شما تنها قادر به اتصال یک پلات به صورت همزمان هستید و بقیه پلات ها میتوانند به ادامه کار بپردازند. البته پیشنهاد سازندگان چیا این است که اگر farm نسبتا بزرگی دارید و از پاداش آن به صورت متناوب بهره مند شده اید، به همان روش قدیمی ادامه دهید تا وقفه ای به وجود نیاید.

روزانه بیشتر از ۵۰۰۰ جایزه  برای کاربران در نظر گرفته شده است. پس اگر شما حدود ۰.۰۰۵ از فضای کل شبکه را داشته باشید به صورت میانگین میتوانید روزانه از جوایز آن بهره مند شوید. اگرچه این مقدار ممکن است کوچک به نظر برسد ولی در مقایسه با سایر رمزارزها مانند بیت کوین نسبتا در دسترس تر است. این نکته را باید در نظر داشت که چیا رمز ارز نسبتا جدیدی به حساب می آید و توانسته است در این مدت کوتاه توجه استخراج کنندگان زیادی را به خود جلب کند و قیمت آن در بازار نشان دهنده موفقیت این امر است.

نکته آخر که باید به آن اشاره کرد این است که پلات های قدیمی می توانند مثل قبل به ماین ادامه دهند. همچنین شما می توانید این پلات ها را به مخزن رسمی چیا متصل کنید. برای اینکار شما تنها قادر به اتصال یک پلات به صورت همزمان هستید و بقیه پلات ها میتوانند به ادامه کار بپردازند. البته پیشنهاد سازندگان چیا این است که اگر farm نسبتا بزرگی دارید و از پاداش آن به صورت متناوب بهره مند شده اید، به همان روش قدیمی ادامه دهید تا وقفه ای به وجود نیاید. 

دریافت پاداش در Official chia pool:

علامت گذاری سیستماتیک اثبات فضا با برخی از داده های اضافی برخی از فرآیند احراز هویت اضافی مخزن رسمی استخراج کننده برای واگذاری پاداش است که حداقل شرایط دشواری شبکه را برآورده می کند. این مشخصات میبایست اثبات واقعی پاسخ دهی فضا به نقاط علامت گذاری بلاکچین باشد و باید در پنجره زمان بلاکچین (۲۸ ثانیه بعد از نقطه علامت گذاری) ارسال شود. به زبان ساده تر فضایی که شما به اشتراک می گذارید با معیار ارسال علامت محک زده می شود تا معیار دقیقی از میزان پاداش شما در دست باشد.

سرور مخزن رسمی چیا l Official chia pooبا دریافت جزئیات کاربران، تأیید صحت اطلاعات آنها و مطابقت آن با علامت های مخصوص به نشانه گذاری معتبر در شبکه بلاکچین، کار می کند. سپس این متقاضیان دریافت پاداش را به یک صف اضافه می کند. 

چند دقیقه بعد از این فرآیند، مخزن Official chia pool تک به تک مخزن رسمی استخراج کنندگان را از صف خارج می کند و بررسی می نماید که علامت نشانه آن قسمت هنوز در بلاکچین است یا روال به شکلی متفاوت است. اگر همه این بازرسی ها بدون مشکل باشد، این مخزن استخراج کننده معتبر شمرده می شود و امتیازات به دست آمده برای آن مخزن  منظور می گردد.

در مقاله بعدی سعی داریم هر آنچه که این تیم به عنوان دستورالعمل ارائه کرده را به صورت خلاصه در اختیار شما قرار دهیم.