Nvidia بر این باور است که عرضه Nvidia graphic Card هایی که به سختی پیدا می‌شوند تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ بهبود می‌یابد.این در حالی است که در سالی پر از شروع‌ های کاذب در زمینه کارت‌ های گرافیک، این خبر خود بارقه‌ ای دیگر از امید را به دنبال خواهد داشت.

این پیش‌بینی با حسن نیت مدیر ارشد مالی Nvidia، کولت کرس، صورت گرفت که در کنفرانس جهانی مجازی UBS TMT در ۶ دسامبر به سخنرانی پرداخته بود. در طول این رویداد ۴۵ دقیقه‌ای، کرس به تلاش‌ های انویدیا برای پیشی گرفتن از کمبود های دسترسی به نیمه‌ رسانا ها و افزایش عرضه بیشتر آن اشاره کرد.

Nvidia graphic Card پر تقاضا مانند RTX 3070 و RTX 3080 که به نظر می‌رسد هیچ‌کس نمی‌تواند بیش از یک سال پس از عرضه آنها پیدا کند. از جمله پیش بینی های امیدوار کننده این مدیر ارشد Nvidia بود.

کرس همچنین اضافه کرد که:

"هنوز زود است که از نظر روند تقاضا در سال آینده حدس و گمان بزنیم، اما ما معتقدیم که میزان تقاضا بسیار زیاد خواهد بود، ما معتقدیم در حال حاضر موجودی در دست بسیار ناچیز است. ما معتقدیم که هنوز وضعیت خوبی داریم. فرصتی پیش روی ماست تا گیمرها را به معماری Ampere ارتقا دهیم."

کرس ادامه داد: “این شرکت به عنوان یک عملکرد مناسب، این سیاست افزایشی تولید را برای ادامه تامین و عرضه بیشتر انجام خواهد داد، زیرا در حال حاضر شرایطی داریم که تقاضا از عرضه کلی ما نیز بیشتر است.” با این حال، کرس به چشم انداز Nvidia برای تولید Nvidia graphic Card در سال ۲۰۲۲ خوش بین بود. ما معتقدیم با نگاهی به نیمه دوم سال آینده، از نظر عرضه در وضعیت بهتری خواهیم بود.

سال ۲۰۲۲ و خبر های خوب در راستای عرضه Nvidia graphic Card:

Nvidia بیش از یک سال است که تلاش می‌کند تا Nvidia graphic Card های بیشتری را در اختیار گیمرها قرار دهد و شواهدی مبنی بر واقعی بودن تلاش‌ هایی از این دست وجود دارد.

بلافاصله پس از عرضه اولین کارت های آمپر در سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۰، این محصولات در عرض چند دقیقه در فروشگاه سخت افزاری در امریکا و اروپا پیدا می شدند. در ابتدا، کمبود به دلیل تقاضای بیش از حد انتظار بود، اما با گذشت زمان، مشکلات دیگر به سرعت خود را نشان دادند.

بلافاصله پس از اینکه Nvidia graphic Card جدید RTX 3080 عرضه شد قبل از اینکه مشتریان حقیقی بتوانند آن‌ها را بخرند به اتمام موجودی رسید، Nvidia اعلام کرد که خریدهای سایت خود را بررسی می‌کند تا ربات‌ هایی را که تمام محصولات موجود را خریداری می‌کنند، ریشه کن کند. حتی بسیاری از صاحب نظران حوزه سخت افزار نیز گمان می کردند که این یک مشکل موقتی است، اما اینطور نبود.

کارت‌های گرافیک، و همچنین کنسول‌های بازی ویدیویی مانند PS5، اساساً از راه‌ های معمولی دست نیافتنی هستند، زیرا شبکه‌ های ربات خودکار در تمام سال بدون هیچ ردی از توقف فعالیت، موجودی سایت های تولید کننده این چنینی را خالی از موجودی می کنند.

Nvidia graphic Card

علاوه بر این، رونق قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۱ باعث تقاضای بیشتر برای Nvidia graphic Card ها از سوی کریپتوماینرها شده بود. Nvidia دو تلاش عمده را برای جلوگیری از انحراف جریان استفاده از Nvidia graphic Card ها به سوی استخراج رمزامز ها انجام داده است.

اول آنکه Light Hash Rate (LHR) که نرخ هش مورد استفاده برای استخراج اتریوم است را در مورد GPU های خود به نصف کاهش داد تا امیدواری را در خصوص کاهش تقاضا را به سطح مطلوبی برساند. و دوم آنکه پردازنده‌ های cryptomining (CMP) که Nvidia امیدوار بود نسبت به کارت‌های RTX برای کریپتوماینرها جذاب‌تر باشد را در دستور افزایش تولید قرار دهد.

البته هیچ یک از این تلاش ها تفاوت قابل توجهی در توانایی گیمر ها برای خرید یک کارت گرافیک جدید ایجاد نکرده است. حتی سقوط قیمت ارزهای دیجیتال نیز سرعت کار را کاهش نداد، و با افزایش دوباره قیمت ارز های دیجیتال، ما می توانیم انتظار موارد مشابه بیشتری را داشته باشیم.

 

با این حال، کرس معتقد است که کارت‌ های Nvidia LHR، معرفی CMP و علاقه مجدد دولت به تنظیم مقررات جدید در رابطه با ارز های دیجیتال، تقاضا برای کارت‌ های Nvidia را کاهش دهد.

Nvidia graphic Card

امیدواری Nvidia برای ایجاد تغییر در بازار کارت های گرافیک:

کرس گفت: بخش بزرگی از استراتژی برای بهبود عرضه، قفل کردن ظرفیت عرضه بیشتر از طریق عقد قرارداد های بلند مدت است. این امر باعث می‌شود که نه تنها برای تهیه Nvidia graphic Card بیشتر در چند فصل آینده کار کنیم، بلکه همانطور که واضح است در بلندمدت نیز برای تهیه موجودی بیشتر تلاش کنیم.

همانطور که PCMag خاطرنشان می کند، در حالی که صحبت های Kress مطمئناً خوش بینانه به نظر می رسد، هیچ یک از اینها لزوماً باعث نمی شود که کارت های بیشتری به دست گیمرها برسد. به طور خاص، تامین ظرفیت بلندمدت به طور خودکار به این معنی نیست که تمام تقاضا تا این زمان در سال آینده برآورده خواهد شد.

هم اکنون محدودیت سختی برای تعداد Nvidia graphic Card ها که ماینر های رمزارز مایل به خرید هستند وجود ندارد. اگر یک کارت گرافیک سود داشته باشد، آن را بدون محدودیت می خرند.