NVIDIA GeForce RTX 4090: معماری جدید پردازنده گرافیکی Ada Lovelace انویدیا و کارت‌های گرافیکی نسل بعدی سری GeForce RTX 4000 با شایعات جدیدی در مورد پردازنده گرافیکی پرچمدار AD102 که موتور محرک پرچم‌ دار جدید GeForce RTX 4090 است، چشم نواز خواهد بود.

اطلاعات فاش شده جدید از Greymon55 که در توییتر نیز موجود است، اینگونه بیان میکند که GPU جدید AD102 روی TSMC پنج نانومتری با ۱۸۴۳۲ CUDA و با کلاک‌ GPU در محدوده ۲.۳ گیگاهرتز تا ۲.۵ گیگاهرتز ساخته می‌شود. عملکرد محاسباتی FP32 این پردازنده گرافیکی بینظیر خواهد بود و از TFLOP حدود ۸۵ تا ۹۲ افزایش می یابد. که در مقایسه با RTX 3090 و پردازنده مرکزی Ampere GA102 که دارای ۳۵.۵ TFLOP است، افزایش عملکرد ۲.۵ برابری خواهد داشت.

مشخصات NVIDIA GeForce RTX 4090:

NVIDIA برای گرافیک NVIDIA GeForce RTX 4090 خود از همان ۲۴ گیگابایت GDDR6X استفاده می‌کند، اما با سرعت ۲۱ گیگابیت بر ثانیه تجربه جدیدی را برای کاربر به ارمغان آورده است. کانکتور جدید PCIe 5.0 x16 ویژگی جدیدی است که این شرکت از آن بهره برده است. مصرف برق NVIDIA GeForce RTX 4090 رنجی از ۴۵۰W تا ۶۵۰W خواهد داشت.

شایعات قبلی منتشر شده در خصوص NVIDIA GeForce RTX 4090، مصرف انرژی را در محدوده ۵۰۰ وات + معرفی نموده بودند، اما اگر احتمالا سخت افزاری در اختیار خواهیم داشت که بیش از دو برابر توان RTX 3090 مصرف برق دارد.

البته در مورد NVIDIA GeForce RTX 4090 عملکرد TFLOP همه چیز نیست، بنابراین انتظار تحول کامل را با این شاخص برای بازی نسبت به پردازنده‌های گرافیکی نسل قبلی نداشته باشید. TFLOP بهترین راه برای مقایسه عملکرد نیست، اما از منظر عملکرد محاسباتی GPU این سخت افزار بی نظیر خواهد بود.

نسل بعدی پردازنده گرافیکی AMD Navi 31 اخیراً عرضه شده است، اولین پردازنده گرافیکی مبتنی بر MCM که باید در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ در یک کارت گرافیک پرچمدار جدید در سری Radeon RX 7000 به کار گرفته شود. NVIDIA با سری NVIDIA GeForce RTX 4090 رقابت خواهد کرد. پیشبینی می شود که پرچمدار جدید NVIDIA GeForce RTX 4090 تا ۲ برابر عملکرد و مصرف انرژی نسبت به GeForce RTX 3090 داشته باشد.

NVIDIA GeForce RTX 4090

بر طبق شایعات قبلی، انتظار می‌رود NVIDIA کارت گرافیک جدید GeForce RTX 3090 Ti یا GeForce RTX 3090 SUPER را در ژانویه ۲۰۲۲ با همان ۲۴ گیگابایت حافظه GDDR6X اما با اسلات Micron یک طرفه عرضه کند. البته شایعات به اینجا ختم نمی شود و در ادامه بحث شایعه دیگری نیز مطرح شده است که اتصال جدید PCIe 5.0 با کارایی بهتر و TDP بالاتر از ۴۵۰ وات را به خصوص در مورد سخت افزار NVIDIA GeForce RTX 4090 تقویت می کند.

اگر این شایعات صحت داشته باشد، شرکت NVIDIA با RTX 3090 Ti یا RTX 3090 SUPER به آرامی از مصرفی معادل ۳۰۰ وات تا ۴۵۰ وات اکنون با GeForce RTX جدید مبتنی بر پردازنده گرافیکی Ada Lovelace به قلمروی مصرف ۶۰۰ وات (با عملکرد دو برابری و دو برابر قدرت نسبت به تولیدات قبلی) می رسد. تمامی این اخبار در حد یک پیشبینی است و باید دید این شرکت در این خصوص چه سیاستی اتخاذ خواهد نمود.