Nvidia GeForce RTX 40: کارت‌های گرافیک سری GeForce RTX 30 شرکت Nvidia بیش از یک سال از عمرشان می‌گذرد، اما به‌دلیل کمبود مداوم تراشه و عرضه جهانی، یافتن آنها بسیار سخت است. با پیش‌بینی کمبود تراشه تا سال ۲۰۲۳ توسط برخی از تحلیلگران، یافتن کارت سری RTX 30 همچنان کار دشواری خواهد بود.

علیرغم مشکلاتی که مشتریان برای دریافت کارت‌ های گرافیکی نسل کنونی Nvidia متحمل می‌شوند، در حال حاضر گمانه زنی هایی درباره پردازنده‌ های گرافیکی نسل بعدی این شرکت می‌ شنویم. DigiTimes ادعا کرده که کارت‌ های سری GeForce RTX 40 Nvidia در سال ۲۰۲۲ وارد بازار می‌شوند. این مورد توسط Colette Kress، مدیر ارشد مالی انویدیا، تایید شده است، او اخیراً گفته است که شرکت قصد دارد منابع GPU را بهبود ببخشد.

شرکت ها باید جلوتر از رقبا بمانند، به ویژه در بخش های فناوری اینچنینی تلاش شرکت های تولید کننده سخت افزار بایستی دو چندان باشد. شکی وجود ندارد که Nvidia در حال آماده شدن برای راه اندازی خط جانشین سری RTX 30 یعنی Nvidia GeForce RTX 40 است.

کارت‌ ها مدنظر به طور قابل توجهی فوق العاده به نظر می‌رسند، به خصوص اگر گزارش‌ها در مورد آن ها با استفاده از فرآیند تولید ۵ نانومتری TSMC و معماری Lovelace باشند. این نوع از طراحی می تواند کارت های گرافیکی واقعا قدرتمند و کارآمدی را ایجاد کند.

Nvidia GeForce RTX 40

گمانه زنی در خصوص گرافیک های سری Nvidia GeForce RTX 40:

این بازخوردی است که توسط سردبیر مجله لپ تاپ (Laptop Mag) شری ال. اسمیت در خصوص Nvidia GeForce RTX 40 به اشتراک گذاشته شده است:

«من همیشه طرفدار جدیدترین و قدرتمندترین فناوری هستم. و با قیمت های گزاف آن در اولین راه اندازی مشکلی ندارم. چیزی که من هرگز نمی‌توانم آن را قبول کنم، فناوری جدید و گران‌ قیمت مانند Nvidia GeForce RTX 40 است که مستقیماً در دسترس نیست. این مساله در مورد پردازنده های گرافیکی سری ۳۰ انویدیا نیز هست. از زمان راه‌اندازی آنها، گیمر های همکار من اغلب نتوانسته‌ اند حتی ضعیف‌ترین کارت‌ های موجود در خط را در اختیار داشته باشند، چه رسد به کارت‌های ۳۰۸۰ یا ۳۰۹۰ که خریداری آن ها بسیار دشوار تر است.»

همانطور که شری گفت، به راحتی می توان از چشم انداز کارت های گرافیک جدید و قدرتمندتر غافل شد. با وجود داشتن یک RTX 3080 Ti برای مدتی کمتر از سه ماه، ما کنجکاو هستیم تا ببینم سری Nvidia GeForce RTX 40 چه چیزی را می تواند به ما ارائه دهد. بازی‌ ها حتی روی کارت‌ های سری ۳۰ ارزان‌تر نیز کاملاً خارق‌العاده به نظر می‌ رسند.

عناوینی که به طور خاص برای اجرا روی پردازنده‌های گرافیکی سری Nvidia GeForce RTX 40ب هینه‌سازی شده‌اند چقدر بهتر به نظر می‌رسند؟ تخیل می تواند در اندیشیدن به این سوال کارا به نظر برسد.

Nvidia GeForce RTX 40

تیلور لایلز، ویرایشگر فناوری IGN، نیز دیدگاه مشابهی دارد: 

«من از این ایده که سری Nvidia GeForce RTX 40 می‌تواند در اوایل سال آینده وارد بازار شود، متحیر هستم. انویدیا در حال حاضر بر بازار پردازنده‌ های گرافیکی تسلط دارد، وقتی سری RTX 30 به همان اندازه قادر به انجام هر بازی گرافیکی است که در حال حاضر عرضه می‌شود، نیازی به تولید کارت‌ های قدرتمندتر نیست.»

شری، تیلور از دیدگاه مشتریان به این موضوع می پردازند. واقعیت آنچه در رابطه با عرضه اتفاق می افتد قابل درک است، اما برای ما سخت است که به خاطر ناتوانی سایر گیمرها در خرید آسان پردازنده های گرافیکی فعلی Nvidia نگران نباشیم. ما شخصاً نمی بینیم که اوضاع در سال آینده به شدت بهبود یابد. با این حال، تحلیلگران صنعت این چیزها را عینی تر می بینند.

در حالی که مسلماً دیدگاهی مبهم و شاید خیلی بدبینانه در مورد وضعیت کارت‌ های گرافیک سری Nvidia GeForce RTX 40 وجود دارد، اما کمبود تراشه و عرضه آن که صنعت فناوری را فرا گرفته است، در نهایت فروکش خواهد کرد. همه‌گیری جهانی، همه جنبه‌ های زندگی را زیر و رو کرده است، اما دنیای فناوری در نهایت به یک حالت عادی جدید خواهد رسید. شاید تا زمانی که پردازنده‌ های گرافیکی جدید انویدیا در سال ۲۰۲۲ وارد بازار شوند، اوضاع بهتر شود.