چهارشنبه ی گذشته، شرکت اپل نسخه ی پیش‌نمایش عمومی سیستم عامل های iOS 15 و iPadOS 15 را که پیش‌تر در اوایل ماه ژوئن در مراسم WWDC معرفی کرده بود را منتشر کرد تا بازار سیستم های موجود در بازار را بیش از پیش داغ تر نماید.

تا پیش از این، نسخه های پیش‌نمایش شرکت اپل تنها در دسترس کسانی بود که حساب کاربری Developer را خریده بودند. اما حال که این شرکت دست به تغییرات بزرگی به خصوص در iOS 15 زده است، سیستم عامل های پیش‌نمایش و یا به اصطلاح Beta جزوی از برنامه بروزرسانی عمومی این شرکت شده تا هر کسی که آیفون و یا آیپد داشته باشد، بتواند نسخه های اولیه iOS 15 و iPadOS 15 را نصب کند. همچنین اپل اولین نسخه ی پیش‌نمایش عمومی WatchOS 8 را برای ساعت های هوشمند خود منتشر کرد.

یکی از تغییراتی که در این نسخه نسبت به نسخه های قبل تر اضافه شده، ویژگی جدیدی به نام Focus است که جایگزین ویژگی Do not disturb شده است. شما می توانید با استفاده از این قابلیت، چندین حالت مختلف تعریف کنید تا برای مثال هنگامی که در حال رانندگی هستید، پیام ها و اعلان های برنامه های مشخصی را قطع و وصل کنید تا مزاحم رانندگی شما نباشد.

 یا اگر در جلسه ی کاری مهمی حضور دارید، می توانید حالت جدیدی تعریف کنید تا در آن هیچ اعلانی برای شما به نمایش در نیاید. بسته به نیاز و تنظیمات خود، می توانید تنها به مخاطبینی که خودتان انتخاب می کنید، اجازه دهید تا به شما پیام دهند و یا با شما تماس بگیرند.

اعلان ها نیز با پیشرفت چشم‌گیری مواجه شدند و به کاربران اجازه می دهند تا هشدار های مربوط به نرم افزار های خاص را در اولویت قرار دهند و اعلان های دیگر برنامه ها را به صورت خلاصه ی روزانه در زمانی که خودتان مشخص می کنید، به شما نشان دهد. برای مثال اگر اعلان های فیسبوک برای شما اهمیت بالایی ندارند، می توانید این برنامه را به لیست خلاصه ی خود اضافه کنید و بلافاصله پیام های این برنامه را دریافت نکنید.

سیستم اشتراک گذاری میان کاربران نیز در iOS 15 ارتقا یافته و شما می توانید تصاویر خود را از طریق Messages برای یکدیگر ارسال کنید. این قابلیت به صورت خودکار در برنامه ی Photos برای شما به نمایش در می آید.

بدون شک به روز رسانی سیستم عامل iPad نیز با تغییرات گسترده تری همراه بوده و شرکت اپل با ساده سازی صفحه نمایش اصلی و اضافه کردن ابزارک های جدید سعی بر بهبود رابط کاربری این سری از محصولات خود داشته است. همچنین یک ویژگی جدید به نام Quick Notes به سیستم عامل iOS 15 و iPadOS 15  اضافه شده تا شما به متن ها و لینک های خود به راحتی دسترسی داشته باشید.

 در ساعت های هوشمند اپل هم تغییرات اندکی به وجود آمده است که مهم ترین آن ها بهبود رابط کاربری در صفحه ی اصلی یا Home بوده که شما می توانید از این طریق دستگاه های خانگی هوشمند خود را کنترل کنید. همچین شما می توانید ID خود را به ساعت خود نیز اضافه کنید تا دسترسی کامل تری به دستگاه های خود داشته باشید. برنامه های مربوط به سلامت نیز پیشرفت به خصوصی داشته تا شما دقیق تر از قبل، وضعیت جسمانی خود را پیگیری کنید.

 از روز عرضه ی جهانی این پیش نمایش سیستم عامل iOS 15، کاربران زیادی در فضای مجازی تجربیات شخصی خود را از این نسخه به اشتراک گذاشته اند و به طور عمده از مشکلات افزایش مصرف باتری این نسخه گله مند بودند. اما طبیعی است که نسخه های پیش نمایش iOS 15 در ابتدای کار دارای مشکلات متعددی باشند که به مرور زمان حل خواهند شد.

 بنابراین اگر شما به دنبال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات ابتدایی سیستم عامل iOS 15 نیستید، منتظر نسخه ی رسمی و نهایی سیستم ‌عامل iOS 15 و iPadOS 15 باشید.

اما اگر به دنبال کشف دنیای جدیدی هستید و این نقص ها و کاستی ها به چشم شما نمی آید، می توانید از طریق سایت نسخه ی پیش نمایش اپل ثبت نام کنید و مراحل نصب این سیستم عامل را طی کنید و با گزارش مشکلات پیش روی خودتان به اپل، در رسیدن به یک سیستم عامل پایدار و کامل به این شرکت کمک کنید. اما حتماً قبل از انجام هر کاری، از اطلاعات خود نسخه ی پشتیبان تهیه کنید و آن ها در جای امنی ذخیره سازی کنید تا اگر اتفاقی برای اطلاعاتتان افتاد، بتوانید آن ها را دوباره به دستگاه خود بازگردانید.

نسخه ی نهایی سیستم عامل iOS 15 پاییز ۲۰۲۱ منتشر خواهند شد و باید دید تا آن زمان چه تغییرات بزرگی به این نسخه ی ابتدایی و پیش نمایش اضافه خواهد شد. 

معرفی سیستم عامل iOS 15