یکی از کمبودهای مهم اینتل در رقابت در زمینه پلتفرم سرور تعداد هسته های پردازنده است. شرکت های دیگر  هسته های بیشتری را به کار می گیرند. هسته های کوچکتر یا تراشه های جداگانه که به هم متصل شده اند. اینتل در معماری روز خود در سال ۲۰۲۱، ویژگی هایی را در مورد نسل بعدی پلتفرم Xeon Sapphire خود فاش کرد که یکی از آنها حرکت به سمت معماری کاشی کاری یا Tiling است. اینتل قرار است چهار چیپ به خصوص را همانند کاشی کنار هم قرار دهد.

Xeon Sapphire چیست؟

Xeon Sapphire Rapids (SPR) که بر اساس فناوری سری هفتم اینتل ساخته شده است، نسل بعدی پردازنده سرور Xeon Scalable اینتل برای پلتفرم Eagle Stream خواهد بود. Xeon Sapphire Rapids با استفاده از جدیدترین هسته های پردازنده Golden Cove که اینتل در گذشته ای نزدیک معرفی نموده بود.

تعدادی از فناوری های کاربردی را برای اینتل جمع آوری می کند: موتورهای شتاب دهنده، پشتیبانی از FP16 با دقت بالا ، DDR5 ، سری ۳۰۰ Optane DC Persistent Memory ، PCIe 5.0 ، CXL 1.1 ، UPI وسیع تر و سریعتر ، QoS جدید، HBM و شتاب تخصصی حجم کار تعداد قابل توجهی از فناوری هایی هستند که شرکت اینتل در این نسل از پردازنده های خود به کار گرفته است.

این نسل از پردازنده ها که قرار است در سال ۲۰۲۲ عرضه عمومی شود، اولین محصول CPU مدرن اینتل خواهد بود که از معماری چند قالب استفاده می کند که به دلیل فناوری تعبیه شده Multi-Die Interconnect Bridge ، به منظور به حداقل رساندن تاخیر و حداکثر پهنای باند استفاده می شود. این امکان را برای هسته های با کارایی بیشتر فراهم می کند. (اینتل هنوز تعداد آنها را هنوز اعلام نکرده است) اینتل SPR را “بزرگترین جهش در قابلیت های DC در یک دهه” می نامد.

پردازنده Xeon اینتل

به راحتی می توان از مزایای این پردازنده صحبت کرد. PCIe 5.0 ارتقاء یافته نسبت به نسل قبلی Ice Lake PCIe 4.0 است و ما از شش کنترلر حافظه ۶۴ بیتی DDR4 به هشت کنترلر حافظه ۶۴ بیتی DDR5 رسیده ایم. پیشرفت های بزرگتر در هسته ها ، شتاب دهنده ها ویژگی های دیگر بارز Xeon Sapphire است.

با استفاده از همان طراحی اصلی بر روی پلت فرم سازمانی Xeon Sapphire Rapids و پلت فرم مصرف کننده Alder Lake ، برخی از هم افزایی هایی وجود دارد که ما به عنوان کاربر در اوایل دهه ۲۰۰۰ مشاهده کردیم ، زمانی که اینتل همین کار را انجام داد. ما در عمق معماری Alder Lake جزئیات Golden Cove را عملاً به کار گرفتیم، اما در اینجا یک خلاصه مشاهده می کنید:

طبق گفته اینتل ، هسته جدید ، بیش از ۱۹ IP IPC در حجم کاری تک رشته ای نسبت به Cypress Cove ، که پشتوانه اینتل از Ice Lake بود ، افزایش می دهد. این به برخی تغییرات اساسی عمده برمی گردد ، از جمله:

مقایسه ویژگی پردازنده جدید اینتل با نسل قبلی آن

تفاوتهای عمده ای بین نسخه مصرفی این هسته در Alder Lake و نسخه سرور در Xeon Sapphire Rapids وجود دارد. واضح ترین آن این است که نسخه مصرف کننده AVX-512 عملا وجود ندارد ، در حالی که SPR آن را فعال می کند. SPR همچنین دارای ۲ مگابایت حافظه خصوصی L2 در هر هسته است ، در حالی که مدل مصرف کننده ۱.۲۵ مگابایت Cashe دارد. 

تا کنون در هسته های پردازنده اینتل ، ما یک عملیات مقیاس پذیر (معمولی) و یک عمل بردار (AVX ، AVX2 ، AVX-512) داریم. مرحله بعد از آن حل کننده ماتریس اختصاصی یا چیزی شبیه به هسته تنسور در GPU است. این همان کاری است که AMX انجام می دهد.

Alter lake

در مقاله بعدی به تکنولوژی Tiled اینتل در این سری از پردازنده های Xeon Sapphire خواهیم پرداخت!