چیپ جدید سامسونگ و IBM محصول جدیدی است که می تواند با استفاده از نیمه هادی کمتر، توان بیشتری تولید کند. به لطف این فناوری، باتری گوشی ها می توانند هفته ها بدون شارژ مجدد دوام بیاورند.

چیپ ها تقریباً در هر فناوری، از گوشی‌ های هوشمند گرفته تا فضاپیما ها مورد استفاده قرار می گیرند. بحران تراشه که به دلیل کمبود نیمه هادی ها در گذشته تجربه شد، بسیاری از شرکت ها را تحت تاثیر قرار داد.

با این حال، شرکت IBM در خصوص چیپ جدید سامسونگ و IBM که مشترکا به تولید رسیده است، دیروز اعلام کرد که به همراه سامسونگ طراحی نیمه‌رسانای جدیدی را توسعه داده‌ اند. ظاهراً این فناوری آنقدر مؤثر است که می تواند صنعت تراشه را متحول کند. شاید بتوان گفت که رویاها به حقیقت می پیوندند.

فناوری موسوم به انتقال ترانزیستور میدان افقی (VTFET) به این معنی است که نیمه هادی های مورد استفاده در تراشه ها در چیپ جدید سامسونگ و IBM به جای عمودی به صورت افقی قرار می گیرند. به لطف این طراحی جدید، نیمه هادی های بیشتری نسبت به «چگال ترین» تراشه های امروزی می توانند در تراشه های هم اندازه در این فناوری جای گیرند.

طراحی جدید در چیپ جدید سامسونگ و IBM:

طبق بیانیه که شرکت IBM در این مورد منتشر کرده است اینچنین عنوان شده است که: چیدمان تراشه ها به صورت افقی نه تنها اجازه می دهد نیمه هادی های بیشتری قرار گیرد، بلکه مصرف انرژی را تا ۸۵ درصد کاهش می دهد. به عبارت دیگر باتری گوشی های دارای تراشه با استفاده از فناوری VTFET قادر خواهند بود روزها یا حتی هفته ها دوام بیاورند.

چیپ جدید سامسونگ و IBM

بر اساس اطلاعات دیگر در بیانیه که در مورد چیپ جدید سامسونگ و IBM منتشر شده است به توضیح بیشتر راجع به آن پرداخته است، در این بیانیه توضیح داده شده اس که تراشه‌ هایی که از این طراحی جدید استفاده می‌کنند، امکان استخراج بیشتر ارزهای دیجیتال با انرژی کمتر را نیز فراهم می‌کنند. این می تواند از بحران های کارت گرافیک در آینده جلوگیری کند و ماین بیشتر با کارت گرافیک کمتر را امکان پذیر سازد.

مقامات IBM و سامسونگ اعلام کردند که این فناوری همه دستگاه هایی را که می توانند به اینترنت متصل شوند متحول خواهد کرد و آینده “بسیار هوشمندتر” در انتظار ما است.

اگرچه نمونه اولیه با استفاده از فناوری VTFET تهیه شده است، اما این فناوری هنوز برای استفاده روزانه آماده نیست. مقامات گفتند که می خواهند این فناوری تا سال ۲۰۲۴ در همه دستگاه ها در دسترس باشد.