شاخص CFE: در راستای سازگاری با محیط زیست ، ابزار جدید رایانش ابری Google ایجاد شده است تا مشتریانی را که در حال انتخاب دیتاسنتر بعدی خود هستند ، به سمت انتخاب زیرساخت های پایدارتر و دوستار طبیعت سوق دهد.

هنگامی که کاربران گزینه های خود را برای مدیریت منابع ابری و دیتاسنتر بررسی می کنند، این شرکت با ابزار جدید رایانش ابری Google گزینه های موجود را که کمترین میزان تأثیر در تولید آلاینده ها را دارند با نماد برگ و برچسب »کمترین CO2» برجسته نموده و نماد گذاری می کند.

ویژگی جدید ابزار رایانش ابری Google در حال حاضر به عنوان بخشی از انتخابگر مکان در Cloud Console ظاهر می شود ، که به مشتریان Google امکان می دهد عناصر مختلفی را که در برنامه های ابری موجود هستند، از صورتحساب ها گرفته تا پایگاه های داده از طریق سستم های ابری مدیریت نمایند.

معرفی شاخص CFE و نحوه استفاده گوگل از آن:

برای به دست آوردن نشان افتخار سبز که به معنی سازگاری با محیط زیست است، یک سیستم ابری معین نیاز به دستیابی به درصد انرژی بدون کربن (CFE) حداقل ۷۵٪ دارد، این بدان معنی است که به طور متوسط، انرژی تجدید پذیر در سه چهارم زمان برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

درصورتی که اطلاعاتی در مورد CFE در دسترس نباشد، بجای آن سیستم مدنظر باید در یک فرآیند شدت آلاینده تولیدی از شبکه پایین را نشان دهد، که مربوط به میانگین تولید گازهای گلخانه ای خروجی توسط شبکه محلی در صورت لزوم استفاده از انرژی سوخت های فسیلی است. این می تواند از سیستمی به سیستم دیگر بسیار متفاوت باشد و تأثیر مستقیمی بر پایداری مراکز داده در آن سیستم دارد.

در اوایل سال جاری ، یکی از غول تبلیغاتی در زمینه سرویس های ابری مجموعه داده ای حاوی CFE ساعتی و شدت تولید آلاینده شبکه را برای اکثر سیستم های تابعه یا رقیب خود منتشر کرد، تا منعکس کننده متوسط ترکیبی از انرژی تجدید پذیر و سوخت فسیلی باشد که برای تأمین انرژی آن استفاده می شود. 

ابزار جدید رایانش ابری Google

CFE براساس مقدار انرژی پاک تولید شده در شبکه محلی و همچنین مقدار انرژی تجدیدپذیر قابل تعویض به خریدهای انجام شده توسط گوگل محاسبه می شود. بنابراین، CFE درصد بالا نشانگر سیستمی است که برای مدت زمان بیشتری با انرژی پاک کار می کند. اختلاف بین سیستم های مختلف قابل توجه است: به عنوان مثال، سیستم فناوری اطلاعاتی که سنگاپور در حال استفاده است کمترین رتبه را با ۳٪ کسب می کند، در حالی که CFE اورگان ایالات متحده ۸۹٪ است.

CFE یک معیار اصلی برای بازرسی گوگل نسبت به هدف خود از تجارت با انرژی پاک در همه جا و در همه زمان ها تا سال ۲۰۳۰ خواهد بود. از سال ۲۰۱۷ ، گوگل ادعا کرده است که ۱۰۰٪ از مصرف برق خود را با انرژی خورشیدی و در کل انرژی های پاک مطابقت داده است. این شرکت با خرید همان مقدار نیرو از منابع انرژی تجدیدپذیر در هر نقطه از جهان، به طور موثر کل مصرف برق خود را جبران می کند.با این حال، طراحی و راه اندازی مراکز داده آن با انرژی تجدیدپذیر در هر ساعت از شبانه روز بسیار متفاوت است.

استرن جیانینی، مدیر محصول در قسمت ابری گوگل اینگونه بیان نمود:

این نتایج نشان می دهد که با نمایش اطلاعات کربن در شرایطی که تصمیم به انتخاب یک منطقه می گیرید ، به شما کمک می کنیم تا تصمیمات پایدارتری بگیرید.

استرن جیانینی

این ویژگی جدید که بر شاخص CFE استوار است ابزار دیگری است که گوگل در اوایل سال جاری برای هدایت مشتری به سمت گزینه های دوستار محیط زیست عرضه کرد. این ویژگی که انتخابگر دیتاسنتر Google Cloud نامیده می شود، به طور خودکار سیستم های ابری را با شاخص CFE خود براساس سه عامل به کاربران توصیه می کند، کاربران می توانند با این سه عامل به انتخاب دیتاسنتر مدنظر خود دست یابند. سه عامل ذکر شده به شرح زیر است:

۱- هزینه ۲- تاخیر شبکه ۳- شاخص CFE

 

این بدین معنی است که مشتریان می توانند با تعریف عامل “CFE” به عنوان عاملی حیاتی بررسی کنند که کجا می توانند برنامه های خود را میزبانی کنند تا تأثیر خود مخرب را بر محیط زیست کاهش دهند. این ابزار همچنین سایر فاکتورهای اصلی کنترل کننده مانند قیمت خدمات در سیستم های مختلف و همچنین فاصله فیزیکی بین کاربران نهایی و سیستم را مورد توجه قرار می دهد.

 

به عنوان مثال، هنگام جستجوی سیستم کم آلاینده، کم هزینه و  کم تأخیر برای کاربران نهایی مستقر در ایالات متحده، انتخابگر سیستم توصیه می کند برنامه های میزبانی را در منطقه US-West1 Google در اورگان ، جایی که بلاترین میزان انرژی پاک با توجه به شاخص CFE وجود دارد، میزبانی کند. به طور متوسط برای سیستم های پیاده سازی شده در اورگان شاخص CFE، در ۸۹٪ از زمان استفاده می شود و خدمات معرفی شده عددی معادل ۰.۰۲۱۸۱۱ $ / vCPU ساعت قیمت دارند.