اگر اساسا به بازی با رایانه علاقه دارید، احتمالاً با Steam و پلتفرم Valve برای به روز رسانی و اجرای بازی ها برخورد کرده اید. Steam امکان خرید بازی، نصب آن از طریق اینترنت و سپس اجرای آن از رابط Steam را فراهم می آورد. اما این ما را به چالش قدیمی بازی در سیستم عامل لینوکس یا game in Linux باز می گرداند، زیرا هر بازی رایانه ای به گونه ای طراحی نشده است که به غیر از سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز روی هر چیزی اجرا شود.

با این اوصاف ، بازیهای Steam زیادی وجود دارد که بر روی لینوکس اجرا می شوند. پس چالش game in Linux شدنی خواهد بود. اغلب، یک بازی Windows Steam را می توان متقاعد کرد که بر روی لینوکس اجرا می شود، هر چند که ممکن است کاربر کارایی مدنظر را به عنوان یک game in Linux احساس نکند.

این روش به طور رسمی توسط Steam با استفاده از سیستمی به نام Proton پشتیبانی می شود. اجرای همه این موارد و احتمالاً بهینه سازی نتایج، چیزی است که ما در این مقاله آموزشی به آن خواهیم پرداخت.

game in Linux with steam

game in Linux، شروع ماجرا!

Steam خود از طریق یک برنامه سفارشی به نام Steam Installer نصب می شود. این منطقی است، زیرا Steam خود و بازی هایی را که با آن نصب می کنید، بدون تکیه بر سیستم های به روزرسانی خود سیستم عامل لینوکس به روز می کند.

این روزها، این فایل نصب کننده در مخازن رسمی بسیاری از توزیع های لینوکس مانند اوبونتو و فدورا و مشتقات آنها وجود دارد. از آنجا که این بستر یک نرم افزار اختصاصی است، ممکن است مجبور شوید مخزن خاصی را فعال کنید، مانند “Multiverse” برای اوبونتو.

$ sudo apt install steam-installer .

اگر از توزیع مبتنی بر DEB استفاده می کنید، اما نمی توانید نصب کننده این بستر نرم افزاری را در مخازن رسمی پیدا کنید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

۱. نصب کننده را مستقیماً از وب سایت Steam بارگیری کنید.

۲. ترمینال را باز کنید.

۳. فایل بارگیری شده را نصب کنید.

$ sudo dpkg -i [name of archive] as the super user. 

همچنین یک راه غیر رسمی دیگر برای نصب Steam وجود دارد که ممکن است برای همه کاربران لینوکس جالب باشد و آن از طریق سیستم Flatpak نصب می شود. این مزایای خاص خود را از نظر حفظ حریم خصوصی و سندباکس ارائه می دهد، دستورالعمل های نصب را برای  game in Linux می توانید در سایت Flathub پیدا کنید.

game in Linux in Steam -2

بسیاری از بازی های فوق العاده جذاب وجود دارد که از طریق Steam در لینوکس اجرا می شوند، اما اگر بخواهید بازی را اجرا کنید که نسخه لینوکس را ارائه ندهد ، چطور؟ در چنین مواردی ، احتمال زیادی وجود دارد که بتوان آن را با استفاده از سیستمی به نام Proton اجرا کرد.

Proton که بخشی رسمی از Steam در لینوکس است که برای حل چالش game in Linux طراحی شده است. این سیستم از Wine و DXVK استفاده می کند، لایه هایی که نرم افزارهای Windows و رابط های گرافیکی را به لینوکس بومی تبدیل می کند. با این حال، برخی هشدارها در ضمیمه game in Linux وجود دارد. 

در مرحله اول، در مقایسه با نحوه بازی بومی بازی در ویندوز ، عملکرد و ثبات game in Linux ممکن است یک مشکل باشد. ثانیاً، برخی از سوالات اخلاقی را مطرح می کند زیرا، مسلماً اجرای نسخه ویندوز تحت لینوکس ممکن است از فشار بر توسعه دهندگان برای ساخت نسخه لینوکس بازی بکاهد. این امر در بحث بازاریابی و درآمد زایی شرکت بازی ساز تاثیر منفی خواهد داشت.

با بازگشت به اولین نکته، بهترین راه برای دریافت پاسخ در مورد ماندگاری اجرای یک بازی خاص این است که آن را در وب سایت ProtonDB جستجو کنید تا ببینید سایر کاربران لینوکس با چه مشکلاتی دست به گریبان بوده اند؟

خود پایگاه داده به خوبی ساماندهی شده است و شامل اطلاعاتی در مورد زمان انجام آزمایش و تنظیمات سخت افزاری و نرم افزاری خاص مورد استفاده است. میزان موفقیت اجرای بازی در لینوکس از “Borked” تا “Platinum” رتبه بندی شده است.

در آخر برای بحث game in Linux دستورات مورد نیاز ذکر شده است:

    
    $ wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks
    $ chmod +x winetricks
    $ ./winetricks corefonts
    $ pip3 install prototricks
    $ protontricks -s "NAME OF GAME"
    $ protontricks [game ID] [Winetricks command]