این مقاله ترجمه ای است از آخرین مقاله مربوطه به Fedora 35 که توسط توسعه دهندگان این سیستم عامل محبوب در وبلاگ رسمی این گروه منتشر شده است. در ترجمه سعی شده تا نوع بیان آن همانند نویسنده اصلی قلمداد گردد.

اکنون، ما برای به اشتراک گذاشتن نتایج کار طاقت فرسای هزاران نفر از مشارکت کنندگان پروژه فدورا هیجان زده هستیم! آخرین نسخه این سیستم عامل ، لینوکس Fedora 35، منتشر شده و در اختیار ماست. در مورد انتشار این نسخه احساس کردیم که رفع چند باگ مسدودکننده که نمود برجسته دارند بسیار مهم‌تر است.

تیم توسعه دهنده فدورا معتقد است که نرم افزار برای مفید بودن باید قابل استفاده باشد، بنابراین در حالی که می دانیم یک برنامه زمان بندی قابل پیش بینی مهم است، همچنین باید اطمینان حاصل می کنیم که هر نسخه با معیارهای ما مطابقت دارد، مهم نیست که تقویم به ماچه می گوید. مهم تجربه کاربران Fedora 35 خواهد بود.

Fedora 35، سیستم عامل برای همه کاربری ها:

نسخه‌های مختلف فدورا از جمله Fedora 35 دارای خروجی‌ های هدفمندی هستند که برای استفاده‌های خاص و بعضا نمایشی روی دسکتاپ یا در محیط‌ های سرور و ابری، و یا برای اینترنت اشیا طراحی شده‌اند.

Fedora Workstation بر روی دسکتاپ تمرکز می‌کند و به ویژه، برای توسعه‌ دهندگان نرم‌افزاری طراحی شده است که می‌خواهند یک تجربه سیستم‌ عامل لینوکس کارا داشته باشند. این نسخه یعنی Fedora 35 دارای گنوم ۴۱ است که بر اساس تصویر سازی مجدد دسکتاپ ها در گنوم ۴۰ (که در Fedora 34 عرضه شده بود) ساخته شده است.

گنوم ۴۱ شامل بهبودهایی در مدیریت انرژی است. نرم‌افزار گنوم نیز در گنوم ۴۱ بازنگری شده است تا مرور و پیدا کردن برنامه‌ها را آسان‌تر کند. همچنین Connections را معرفی می کند، یک کلاینت جدید برای دسکتاپ راه دور مبتنی بر VNC و RDP که برای فضای دورکاری مساعد است.

Fedora 35 Beta

ما در Fedora Cloud برای این نسخه بهبود هایی را ایجاد کرده ایم. از آنجایی که اکنون بسیاری از ارائه‌دهندگان پروژه های ابری از بوت نوع UEFI پشتیبانی می‌کنند، تصاویر Cloud از بوت ترکیبی پشتیبانی می‌ کنند و حالت‌ های بوت قدیمی (BIOS) و UEFI را یکسان می‌ کنند. پس از تغییر به BTRFS به عنوان سیستم فایل پیش فرض در ۳۳ Fedora  اکنون Fedora 35 Cloud از BTRFS استفاده می کند.

البته، ما در پروژه Fedora 35 چیزی بیش از این نسخه‌ ها را تولید می‌کنیم. Fedora Spins and Labs مخاطبان مختلف و موارد استفاده را هدف قرار می دهد.

از جمله Fedora Comp Neuro، که ابزار هایی برای علوم اعصاب محاسباتی ارائه می دهد، و محیط های دسکتاپ مانند Fedora LXQt، که یک محیط دسکتاپ سبک را ارائه می دهد. Fedora Kinoite جدید در Fedora 35 است: یک سیستم دسکتاپ قابل تنظیم مجدد که دارای رابط KDE Plasma است.

بهبود های نسخه Desktop:

ما سیستم صوتی پیش‌فرض را به PipeWire در Fedora 34 تغییر دادیم و اکنون با افزودن ابزار مدیریتی WirePlumber در حال بهبود آن هستیم. WirePlumber امکان سفارشی سازی بیشتر در خط مشی و قوانین صوتی و تصویری را فراهم می کند.

اگر مخازن شخص ثالثی که در انواع نسخه های لینوکس دسکتاپ فدورا ارسال می شوند را فعال کنید، آن مخازن اکنون به سهولت در دسترس هستند. علاوه بر این، فعال کردن مخازن شخص ثالث برنامه های منتخب Flathub را از طریق یک ابزار کنترل از راه دور که Flathub نام دارد، فیلتر شده و در دسترس قرار می گیرد.

این امر دسترسی به فهرستی از برنامه‌ های کاربردی را آسان‌تر می‌ کند که برای Fedora مشکلات قانونی یا سایر مشکلات از این دست را ایجاد نمی‌کند، همچنین این ابزار با Fedora Flatpaks هم پوشانی ندارد و به خوبی کار می‌ کند. البته همیشه می توانید با اضافه کردن ریموت، مجموعه کامل برنامه های موجود در Flathub را دریافت کنید.

دیگر بروز رسانی ها:

مهم نیست که از چه نسخه ای از Fedora 35 استفاده می کنید، شما با استفاده از این سیستم عامل جدید ترین نسخه های متن باز جهان را دریافت می کنید. ما زبان های برنامه نویسی کلیدی و بسته های کتابخانه سیستمی، از جمله Python 3.10، Perl 5.34، و PHP 8.0 را در این نسخه به روز کرده ایم. Fedora 35 همچنین شامل نسخه ۱.۰ سرویس فایروال مدرن است.

اگر اکنون از Fedora استفاده می کنید می توانید آن را با استفاده از دستورات ترمینال یا رابط گرافیکی این سیستم عامل بروز رسانی کنید. اگر هم نیاز به نصب اولیه آن دارید می توانید به صورت رایگان فایل ایمیج آن را از اینجا دریافت کنید.