AMD در حال حاضر محصولات رقابتی خود را در هر نقطه قیمتی در بازار سرور و سایر قطعات سخت افزاری ارائه می دهد. با این حال، اینتل یک مزیت عمده دارد: این شرکت یکی از معدود تولیدکنندگان تراشه است که خود این کار را انجام می دهد. این امر پیچیدگی های مختلف زنجیره تامین را به ویژه از طریق قطعات سخت افزاری ساده می کند. 

طبق گزارش Mizuho Securities، پردازنده های سرور Xeon اینتل در حال حاضر با زمان سررسید تنها ۱ تا ۲ هفته در دسترس هستند. در مقایسه ، AMD در سری Epyc Rome و Milan خود بین ۲۰ تا ۲۶ هفته در دسترس خواهد بود. این اطلاعات در جولای ۲۰۲۱ طی بررسی سرور های نصب شده به دست آمد.

AMD epyc vs Intel xeon:

NVIDIA با توجه به زمان تحویل شتابدهنده های A100 تا حدود ۲۶ هفته بعد بهتر عمل نخواهد کرد. این تا حد زیادی به میزان بسته بندی شده گره های فرآیند پیشرفته TSMC خلاصه می شود. AMD ،NVIDIA ،Qualcomm ،MediaTek و به زودی حتی اینتل با تکیه بر فناوری فرآیند مشابه با افزایش تقاضا از همه بخش ها رو به رو خواهد شد.

اینتل این قابلیت را در جذب حاشیه سود به مراتب کمتر (حتی منفی) به دلیل ترکیب متنوع تر محصولات اضافه شده است و کار را برای AMD به خصوص برای سری Epyc خود سخت تر می کند. این شرکت کماکان توانسته است بازار سرورها را با سهم ۱۰ درصدی خود در این بازار برای اولین بار از رکورد های پیشین خود عبور کند. 

با این حال ، مشارکت اکوسیستم اینتل و توانایی ارائه تخفیف در مقیاس بزرگ (معروف به برنامه ملاقات رایانه ای) به مشتریان به این معنی است که ورود مشتریان جدید به فرایندی کند و طولانی تسهیل شده است. باید دید AMD در خصوص پردازنده Epyc خود چه برنامه ای را اتخاذ خواهد نمود.