چندی پیش Nvidia پردازنده Datacenter خود را با نام M1 معرفی نمود. از سوی دیگر Intel نیز به معرفی پردازنده های مختص این کار پرداخت. AMD نیز پردازنده AMD EPYC را معرفی خواهد کرد.

درست همانند تراشه اپل M1، انویدیا نیز به پیروی از اینتل از یک پردازنده مبتنی بر هسته های ARM رونمایی کرد. اما به زودی انتظار آن را در رایانه های شخصی نداشته باشید. این پردازنده جدید Grace نام شده که از نام دانشمند پیشگام رایانه گریس هاپر (Grace Hopper) گرفته شده، اولین پردازنده مرکز داده انویدیا است که با هدف کارهای گسترده مانند ابر رایانه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی طراحی شده است. این تراشه جدید از هسته های ARM Neoverse تغذیه می شود و کاملاً با جدیدترین فناوری GPU شرکت سازگار است.

از جمله ویژگی هایی که برای پردازنده های مختص Datacenter که پردازنده AMD EPYC نیز یکی از آن هاست، در نظر گرفته می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  • توانایی کار مداوم
  • توانایی مدیریت در هماهنگی قطعات سخت افزاری سرور
  • مدیریت پردازش های سنگین و طولانی مدت با عملیات های منطقی پیچیده
  • مدیریت رم های مختص به سرور

این شرکت قدرتمند تولید پردازنده با معرفی AMD EPYC اخبار مهمی را در بازار فناوری اطلاعات ایجاد نموده است. AMD اخبار مهمی برای اعلام در بازار مرکز داده دارد، اگرچه این رویداد بزرگ تا ۸ نوامبر برنامه ریزی نشده است. در حال حاضر، این شرکت اعلام نموده است که آخرین نوآوری های خود را با پردازنده AMD EPYC و خانواده محصولات شتاب دهنده Instinct خود عرضه خواهد نمود.

AMD EPYC

مدیر عامل AMD دکتر لیزا سو در کنار فارست نورود (SVP و GM برای Data Center و Embedded Solutions Group Business) و Dan McNamara  این رویداد مجازی را رهبری خواهد کرد. قابل درک است که AMD نمی خواهد سیاست خود را دو هفته بعد از معرفی بزرگ خود فاش نماید، اما ما یک ایده کلی از آنچه این شرکت ممکن است برای عموم به نمایش بگذارد داریم به صورت مختصر در اینجا توضیج داده شده است.

در مورد خانواده پردازنده‌های AMD EPYC، توافق بر این است که AMD خانواده پردازنده‌های Milan-X خود را که جایگزینی برای پلتفرم‌های سرور نسل فعلی آن هستند، راه‌اندازی خواهد کرد. SKU های جدید Milan-X توسعه‌ای از خانواده محصولات AMD EPYC 7003 موجود هستند و از فناوری انباشته چیپ‌های V-Cache مورد انتظار AMD استفاده می‌کنند. با خانواده Milan-X، ما به V-Cache دسترسی خواهیم داشت که علاوه بر حافظه حداکثر ۲۵۶ مگابایت فعلی، تا ۵۱۲ مگابایت حافظه کش L3 اضافی را ارائه می دهد.

طبق اطلاعات قبلی، پرچم‌دار جدید AMD EPYC 7773x با طراحی ۶۴ هسته‌ای/۱۲۸ رشته‌ای با کلاک پایه ۲.۲ گیگاهرتز، و اورکلاک ۳.۵ گیگاهرتز، ۲۸۰ وات TDP و ۷۶۸ مگابایت حافظه کش L3 خواهد بود. سایت Zones اخیرا AMD EPYC 7773x را با برچسب قیمت ۱۰۷۴۶.۹۹ دلار در مقایسه با ۹۴۲۴.۹۹ دلار برای AMD EPYC 7763 موجود فهرست کرده است. در زیر لیستی از خانواده پردازنده های شایع Milan-X Epyc 7003 آمده است.

مشخصات فنی AMD EPYC:

>
Leaked Lineup Specifications for AMD's "Milan-X" Refresh
ProcessorCores/ThreadsBase ClockBoost ClockTDPL3 Cache (L3 + 3D V-Cache)
Epyc 7773X۶۴/۱۲۸۲.۲ GHz۳.۵ GHz۲۸۰ W۷۶۸ MB
Epyc 7573X۳۲/۶۴۲.۸ GHz۳.۶ GHz۲۸۰ W۷۶۸ MB
Epyc 7473X۲۴/۴۸۲.۸ GHz۳.۷ GHz۲۴۰ W۷۶۸ MB
Epyc 7373X۱۶/۳۲۳.۰۵ GHz۳.۸ GHz۲۴۰ W۷۶۸ MB

طبق اطلاعات قبلی، پرچم‌دار جدید AMD EPYC 7773x با طراحی ۶۴ هسته‌ای/۱۲۸ رشته‌ای با کلاک پایه ۲.۲ گیگاهرتز، و اورکلاک ۳.۵ گیگاهرتز، ۲۸۰ وات TDP و ۷۶۸ مگابایت حافظه کش L3 خواهد بود. سایت Zones اخیرا AMD EPYC 7773x را با برچسب قیمت ۱۰۷۴۶.۹۹ دلار در مقایسه با ۹۴۲۴.۹۹ دلار برای AMD EPYC 7763 موجود فهرست کرده است. در زیر لیستی از خانواده پردازنده های شایع Milan-X Epyc 7003 آمده است:

طبق گزارش ها، AMD با معرفی خانواده Instinct، خانواده Instinct MI200 خود را بر اساس معماری CDNA 2 (Aldebaran) راه اندازی خواهد کرد. طبق گزارش‌ها، ما در حال انتظار برای دیدن محصولاتی هستیم که تا ۱۲۸ گیگابایت حافظه HBM2E را پشتیبانی می‌کنند.

شما میتوانید در صورت تمایل جزییات بیشتری را در خصوص AMD EPYC در نشانی سایت سازنده مطالعه بفرمایید.