معرفی پردازنده نسل ۱۱ اینتل : برجسته ترین اخبار

در این مقاله سعی داریم به بررسی پردازنده نسل ۱۱ اینتل و مشخصات آن به صورت اجمالی بپردازیم.

 

  • پردازنده نسل ۱۱ اینتل با گرافیک Intel® Iris® Xe عرضه شده است. این پردازنده بهترین گزینه برای لپتاپ های سبک و باریک میباشد. سرعت این پردازنده ها نسبت به نمونه های قبلی تا ۲.۷ برابر افزایش داشته است. بهره وری آن نسبت به پردازنده های دیگر تا ۲۰% افزایش داشته و مهمتر از همه افزایش بهره وری استریم بازی برای این پردازنده نسل ۱۱ اینتل بوده که تا دو برابر افزایش داشته است.
  • نام تجاری Evo برای این نسل از پردازنده ها توسط کمپانی اینتل در نظر گرفته شده است. این کمپانی تحت ویرایش دوم پروژه ای با نام Athena innovation program به تولید پردازنده پرداخته است.
  • بر اساس اخبار منتشر شده ۱۵۰ محصول با پردازنده نسل ۱۱ اینتل طراحی و ساخته شده است. شرکت هایی مانند Acer، Asus، HP، Dell، Lenovo، MSI و… از جمله شرکت هایی هستند که به ساخت محصول با این پردازنده مشغول بوده اند.

Intel امروزه عصر جدیدی از کارایی لپ تاپ را با عرضه پردازنده های نسل جدید یعنی پردازنده نسل ۱۱ اینتل و توسعه مشارکت گسترده اکوسیستم خود که این صنعت را به سمت جلو سوق می دهد شکل داده است. پردازنده نسل ۱۱ اینتل با گرافیک Intel Iris Xe (با نام اختصاصی “Tiger Lake”) بهترین گزینه برای پردازنده های لپ تاپ های سبک و باریک است. این پردازنده قابلیت های بی نظیری برای بهره وری در زمینه هایی مانند بازی و سرگرمی، تحقیق و توسعه و دانش داده برای سیستم عامل های مختلفی مانند ویندوز، لینوکس، سولاریس و… ارائه کرده است.

 

با بهره گیری از فناوری جدید پردازش SuperFin اینتل، پردازنده نسل ۱۱ اینتل در خصوص بهینه سازی و بهره وری انرژی  بسیار موفق عمل کرده است. کارایی بهتر و پاسخگویی سریعتر مزیت هایی هستند که این پردازنده را شایسته عبارت کم نظیر میسازد. این در حالی است که پردازنده نسل ۱۱ اینتل در فرکانس های قابل توجه بالاتری نسبت به نسل های قبلی کار می کند. بیش از ۱۵۰ محصول مبتنی بر پردازنده نسل ۱۱ اینتل Intel Core از شرکت هایی مانندAcer ، Asus ، Dell  Dynabook ، HP ، Lenovo ، LG ، MSI ، Razer ، Samsung روانه بازار شده و یا در آینده نزدیک روانه خواهد شد. برای درک بهتر چگونگی کارکرد فناوری SuperFin میتوانید این مقاله را مطالعه نمایید.

 

اینتل همچنین پلتفرم Intel Evo را برای طراحی لپ تاپ های سازگار با مشخصات این پردازنده را نیز معرفی کرده است. بر اساس مستندات پردازنده نسل ۱۱ اینتل که با گرافیک Intel Iris Xe عرضه شده، دستگاه های دارای نشان Intel Evo بهترین لپ تاپ ها برای انجام کارهای مورد انتظار از یک رایانه شخصی هستند. امسال پیش بینی می شود که بیش از ۲۰ طرح سازگار دیگر نیز با این تکنولوژی روانه بازار شود.

 

 پردازنده نسل ۱۱ اینتل با گرافیک Intel Iris Xe یک جهش بزرگ در عملکرد پردازنده های عصر حاضر بوده و بهترین گزینه برای پردازنده های لپ تاپ است که اینتل موفق به ساخت آن شده است. گریگوری برایانت ، معاون اجرایی اینتل و مدیر کل Client Computing Group در این باره گفت: 

"از بهره وری و تولید محتوا گرفته تا سرگرمی و بازی ، وقتی سیستمی را که از پردازنده نسل ۱۱ اینتل پشتیبانی می کند به کار می گیرید. -خصوصاً یکی از جدیدترین طرح های Intel Evo که با همکاری آن طراحی شده و تأیید شده است - یقینا بهترین تجربه کاربری خود از یک لپ تاپ را تجربه می کنید.

Huntsman Elite

معرفی اینتل EVO

اینتل همچنین در زمینه نوآوری به هدایت اکوسیستم رایانه های شخصی در همه سیستم عامل ها برای ارائه بهترین تجربه کاربری ممکن ادامه می دهد. نام تجاری جدید Intel Evo platform ملاک تعیین بهترین لپ تاپ هایی است که برای کمک به شما در  انجام کارها بدون توجه به جایی که هستید طراحی شده است. اینتل و شرکت های مهندسی مشترک آن، بر اساس پردازنده های نسل ۱۱ خود (۱۱th Intel Core) با گرافیک Intel Iris Xe و تأیید شده در ویرایش دوم  شاخص های اصلی پروژه آتنا، تحت یک سری از آزمایش های فشرده، بار دیگر در حال افزایش کارایی رایانه های هستند.

با اندازه گیری نحوه کارکرد در شرایط واقعی برای آزمودن عملکرد با ثبات و دوام باتری، روش منحصر به فرد آزمایش و اندازه گیری اینتل پیش نمایشی از عملکرد روزانه یک لپ تاپ را ارائه می دهد. فقط لپ تاپ هایی که به طور مداوم با مشخصات مدنظر این آزمایش مطابقت دارند برای استفاده از نشان Intel Evo تأیید می شوند. چند نمونه از فاکتور های مورد بررسی در این آزمون به شرح ذیل است:

  • پاسخگویی مداوم و بی وقفه بر روی حالت استفاده از باتری
  • تغییر حالت لپتاپ از sleep mode به فعال در کمتر از یک ثانیه
  • فعالیت با وضوح تصویر Full HD برای مدت حداقل ۹ ساعت روی حالت کار با باتری
  • کارایی در روند شارژ سریع به گونه ای که شارژ معمول ۴ ساعته را در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام دهد.

پلتفرم های Intel Evo همچنین از قابلیت اتصال با سیم و بدون سیم در کلاس پشتیبانی میکنند. همچنین اتصال سری از کابل Thunderbolt 4 و Intel® Wi-Fi 6 (Gig) نیز پشتیبانی مینماید، ضمنا محصولات مبتنی بر این پلتفرم از صدا ، وب کم و صفحه نمایش برتر برخوردار هستند. زیبایی این طراحی در ظرافت آن در عین پشتیبانی از تمامی این امکانات است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در اینجا جزییات بیشتر پردازنده نسل ۱۱ اینتل را مطالعه نمایید.

پردازنده نسل ۱۱ اینتل با پشتیبانی از کارت گرافیک Iris Xe

پردازنده نسل ۱۱ اینتل با گرافیک Intel Iris Xe بهترین پردازنده موجود جهان برای لپ تاپ های سبک و باریک در هر دو سیستم عامل ویندوز و ChromeOS است. تیم توسعه اینتل قویترین طراحی روی تراشه (SoC) اینتل را در این سری به کار برده است که یک جهش نسلی در عملکرد محسوب می شود. این طراحی در نهایت بهترین تجربه برای لپ تاپ های سری U در بهره وری، ایجاد اسناد، بازی و سرگرمی و… را به همراه داشته است. طیف گسترده ای از ویژگی های یکپارچه سبب شده تا بهترین پلتفرم ها را با بهینه سازی CPU ، GPU ، هوش مصنوعی (AI) و بهینه سازی نرم افزاری تولید شود.

 

Processor Number Graphics Cores / Threads Graphics (EUs) Cache Memory Operating Range Base Freq (GHz Max Single Core Turbo (GHz, up to) Max All Core Turbo (GHz, up to) Graphics Max Freq (GHz, up to) Intel® DL Boost /Intel® GNA 2.0
UP3 Intel® Core™ i7-1185G7 Intel Iris Xe ۴/۸ ۹۶ ۱۲MB DDR4-3200LPDDR4x-4266 ۱۲-۲۸W ۳.۰ ۴.۸ ۴.۳ ۱.۳۵
Intel® Core™ i7-1165G7 Intel Iris Xe ۴/۸ ۹۶ ۱۲MB DDR4-3200LPDDR4x-4266 ۱۲-۲۸W ۲.۸ ۴.۷ ۴.۱ ۱.۳۰
Intel® Core™ i5-1135G7 Intel Iris Xe ۴/۸ ۸۰ ۸MB DDR4-3200LPDDR4x-4266 ۱۲-۲۸W ۲.۴ ۴.۲ ۳.۸ ۱.۳۰
Intel® Core™ i3-1125G4 Intel UHD Graphics ۴/۸ ۴۸ ۸MB DDR4-3200LPDDR4x-3733 ۱۲-۲۸W ۲.۰ ۳.۷ ۳.۳ ۱.۲۵
Intel® Core™ i3-1115G4 Intel UHD Graphics ۲/۴ ۴۸ ۶MB DDR4-3200LPDDR4x-3733 ۱۲-۲۸W ۳.۰ ۴.۱ ۴.۱ ۱.۲۵