انتشار آتی ویندوز ۱۱ مایکروسافت به دلیل طراحی دوباره و متفاوت رابط کاربری مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. اما این پیش نمایش باعث نگرانی طرفداران ویندوز به دلیل پیچیده شدن روند انتخاب مرورگر پیش فرض شده است. البته لازم به ذکر است ماکروسافت از ابتدای انتشار ویندوز ۱۰ مرورگر پیشفرض جدیدی را تحت عنوان Microsoft Edge در نظر گرفت که با ارائه نسخه های بعدی ویندوز ۱۰ روز به روز بهتر و روان تر شده است.

مایکروسافت مدتهاست با اتهاماتی از سوی رقبایی مانند Vivaldi و Firefox به دلیل مرورگر اختصاصی ویندوز ۱۰ مواجه شده بود که باعث می شود Edge مرورگر پیش فرض باشد. ویوالدی در سال ۲۰۱۷ شکایت کرد که ارتقاء ویندوز ۱۰ Edge را به عنوان مرورگر پیش فرض قرار داده است، گرچه کاربران قبلاً مرورگر دیگری را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده بودند.

اما، همانطور که مشاهده شده است، ویندوز ۱۱ در شکل پیش نمایش فعلی خود تغییر نحوه تنظیم مرورگر پیش فرض را نسبت به ویندوز ۱۰ پیچیده تر می کند. با توجه به مشاهدات، در تنظیمات> برنامه ها> برنامه های پیش فرض ، ویندوز ۱۱ از کاربران می خواهد که به جای انتخاب یک مرورگر پیش فرض یکبار برای همه انواع فایل، یک مرورگر پیش فرض مانند Chrome را بر اساس فایل یا نوع پیوند تنظیم کنند. 

بنابراین ، برای مرورگر Chrome، کاربران باید به طور خاص انتخاب کنند که آیا آن را برایHTML ، HTML ، PDF ، SHTML ، SVG ، WEBP ، XHT ، XHTML ، FTP ، HTTP و HTTPS انتخاب می کنند. بنابراین انتخاب یک مرورگر پیشفرض یک قدم نسبت به نمونه قبلی آن پیچیده تر شده است.

مرورگر پیشفرض ویندوز 11

البته مدیران ارشد ماکروسافت اینگونه بیان کرده اند که ویندوز ۱۱ انتخاب مرورگر پیش فرض برای انواع مختلف فایل را آسان تر می کند ولی این انتخاب اضافی می تواند بسیاری از کاربران را دچار سردرگمی های فراوانی کند. انتخاب نوع فایل و یا پروکتل های اجرایی در مرورگر پیشفرض برای بسیاری از کاربران که درک درستی از چگونگی اجرای این فایل ها ندارند مشکل خواهد بود.

ویندوز ۱۱ این امکان را دارد که یک مرورگر غیر از Edge را در همه موارد به عنوان مرورگر پیش فرض قرار دهد اما این گزینه تنها یک بار پس از نصب مرورگر جدید ارائه می شود. پس از آن، هنگامی که کاربران سعی می کنند مرورگر پیش فرض را در برنامه های پیش فرض تغییر دهند.

هیروشی لاکهایمر، سرپرست توسعه Google Android و Chrome OS با کنایه از تنظیمات پیش فرض برنامه های مایکروسافت یاد کرد. این از شرکتی است که ادعا می کند بیشترین انتخاب ها را به کاربر خود می دهد. امیدوارم این فقط یک پیش نمایش در فرآیند توسعه باشد و نسخه ویندوز ویندوز ۱۱ اینگونه منتشر نشود. این با حق انتخاب فاصله فراوانی دارد.

توسعه دهندگان ارشد ویندوز ۱۱ ماکروسافت در خصوص پیاده سازی مرورگر پیش فرض و سایر پیشفرض ها اینگونه بیان نموده اند:

ویندوز ۱۱ به گونه ای طراحی شده است که با حفظ انتخاب و کنترل ، افراد را به آنچه دوست دارند از طریق تجربه های یکپارچه و متصل به هم نزدیک کند. افراد می توانند برنامه های دلخواه خود را از Microsoft Store یا وب ، از جمله مرورگرها بارگیری کنند.

در ویندوز ۱۱، ما بازخوردهای مشتری را برای سفارشی سازی و کنترل پیش فرض ها در سطح دقیق تر پیاده سازی می کنیم، دسته برنامه ها را حذف می کنیم و همه برنامه ها را در صف اول تجربه پیش فرض قرار می دهیم. همانطور که مشهود است، ما دائماً گوش می دهیم و یاد می گیریم و از بازخورد مشتری که به شکل گیری ویندوز کمک می کند استقبال می کنیم. تکامل ویندوز ۱۱ با گذشت زمان ادامه خواهد یافت. اگر از تجربه کاربر یاد بگیریم که راه هایی برای بهبود وجود دارد ، این کار را خواهیم کرد.