سرویس استارلینک در کجا در دسترس خواهد بود؟

در حال حاضر، این خدمات محدود به شمال غربی ایالات متحده ، مناطق مجاور کانادا، بخش هایی از بریتانیا و مناطق محدود دیگری است. اما با پیوستن ماهواره های بیشتر به شبکه این سرویس، نقشه پوشش به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. استارلینک به احتمال زیاد به حداقل ۱۰،۰۰۰ ماهواره در مدار نیاز دارد تا بتواند ادعا کند که خدمات کامل را به اکثریت جهان ارائه می دهد.البته  SpaceX نشانه هایی را بروز داده است که می خواهد تا ۳۰،۰۰۰ ماهواره در مدار زمین داشته باشد. 

با این وجود، ماسک در مورد جدول زمانی استارلینک اینگونه ابراز کرده است. ماسک در مصاحبه ای در کنگره جهانی موبایل سال ۲۰۲۱ گفت که استارلینک به جز در قطب های شمالی و جنوبی در دسترس جهانی قرار می گیرد. در اوایل ماه ژوئن، گوین شاتول، رئیس SpaceX نیز چنین احساسی داشت و گفت که استارلینک پاییز امسال به خدمات جهانی خواهد رسید.

شاتول می گوید: «ما با موفقیت ۱۸۰۰ ماهواره را مستقر کرده ایم و هنگامی که همه آن ماهواره ها به مدار عملیاتی خود رسیدند ، پوشش جهانی مداوم خواهیم داشت»

مقایسه فیبر و ماهواره برای سرویس اینترنت:

فیبر یا اینترنت از طریق کابل فیبر نوری زمینی، سرعت بارگذاری و بارگیری را بسیار سریعتر از اینترنت ماهواره ای ارائه می دهد. اما همانطور که شرکت هایی مانند Google به شما خواهند گفت پیاده سازی و تجهیز مشترکین بیشماری که می خواهند از سرویس فیبر استفاده کنند حتما دشوار تر از اضافه کردن تعداد ماهواره ها در مدار برای افزایش منطقه تحت پوشش و افزایش کیفیت خواهد بود.

فراموش نکنید که این ایلان ماسک است که ما در مورد آن صحبت می کنیم. اسپیس ایکس تنها شرکتی است که دارای موشک قابل استفاده مجدد است و می تواند بار را پس از تحویل به مدار زمین منتقل کند. این یک مزیت بزرگ در مسابقه فضایی تجاری است. علاوه بر این، ماسک در سال ۲۰۱۸ گفت که استارلینک به SpaceX کمک می کند تا درآمد مورد نیاز برای تأمین بودجه بلند مدت شرکت برای ایجاد پایگاه در مریخ را تأمین کند.

اگر آن روز فرا برسد، به احتمال زیاد SpaceX نیز سعی می کند شبکه ماهواره ای مشابهی را در سیاره سرخ ایجاد کند. این بدان معناست که مشتریان استارلینک به طور بالقوه به عنوان تامین کننده مالی برای شبکه های بی سیم مریخ مبدل خواهند شد.

شاتول در سال ۲۰۱۶ در مورد چشم انداز بلند مدت این شرکت در مورد استارلینک گفت: 

اگر شما یک میلیون نفر را به مریخ بفرستید، بهتر است راهی برای ارتباط آنها فراهم کنید.من فکر نمی کنم افرادی که به مریخ می روند از برخی رادیوهای وحشتناک و قدیمی راضی باشند. آنها می خواهند آیفون یا اندروید خود را در مریخ داشته باشند.

با این حال در حال حاضر این سرویس با سرعت ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه قرار است به کاربران خدمت رسانی کند، اینترنت ماهواره ای استارلینک به هیچ وجه به سرعت فیبر گیگابیتی که مردم روی زمین به آن عادت کرده اند نزدیک نخواهد شد. این به دلیل فاصله بسیار زیاد است که هر فرستنده باید در فرآیند رفت و برگشت خود طی کند. خانه شما خود نیز عاملی است که تأخیر را نیز تقویت می کند، به همین دلیل است که اگر در حال برقراری ارتباط ماهواره ای با فردی هستید، اغلب در مکالمه متوجه وقفه های ناخوشایندی خواهید شد.

شاتول می گوید: «ما با موفقیت ۱۸۰۰ ماهواره را مستقر کرده ایم و هنگامی که همه آن ماهواره ها به مدار عملیاتی خود رسیدند ، پوشش جهانی مداوم خواهیم داشت»

به گفته این شرکت ، مدیران استارلینک وعده می دهند انتظارات موجود برای ارتباطات ماهواره ای را با قرار دادن ماهواره ها در مدار در ارتفاعات پایین تر از قبل به بهترین شکل برآورده سازند. این رویکرد مدار کم زمین به این معنی است که فاصله کمتری برای سیگنال های Starlink وجود دارد-و بنابراین ، تأخیر کمتری وجود دارد. هنگامی که بتوانیم شبکه Starlink را برای خودمان آزمایش کنیم ، به شما اطلاع می دهیم که چگونه این ادعاها ادامه دارد.

آیا این سرویس قابل اتکاست؟

به نظر می رسد گزارشات اولیه از رسانه هایی مانند Fast Company و CNBC نشان می دهد که اولین مشتریان استارلینک از خدمات این شرکت راضی هستند، اگرچه این شرکت در مورد “دوره های کوتاه مدت عدم اتصال” در طول مدت پیاده سازی پروژه در حالت بتا هشدار داده است.

وب سایت DownDetector.com که قطعی خدمات را بازرسی و تحلیل می کند، چهار اختلال در Starlink در سال ۲۰۲۱ پیدا کرده است. این ایرادات در ژانویه، فوریه و آوریل امسال گزارش شده اند. آخرین قطعی این سرویس در ۶ مه سال جاری رخ داده است. 

استارلینک و SpaceX

آیا مطلب دیگری درباره استارلینک وجود دارد که دانستن آن لازم باشد؟

نگرانی های زیادی در مورد افزایش ماهواره های خصوصی در فضا وجود دارد و بحث در محافل نجومی در مورد تأثیر ماهواره های کم مدار بر نمود آسمان در شب وجود دارد. در سال ۲۰۱۹، مدت کوتاهی پس از استقرار اولین ماهواره های باند بالای استارلینک، اتحادیه بین المللی نجوم با صدور بیانیه ای هشدار دهنده پیامدهای پیش بینی نشده ای را برای مشاهده ستاره ها و حفاظت از حیوانات وحشی شبانه هشدار داد.

شاتول می گوید: «ما با موفقیت ۱۸۰۰ ماهواره را مستقر کرده ایم و هنگامی که همه آن ماهواره ها به مدار عملیاتی خود رسیدند ، پوشش جهانی مداوم خواهیم داشت»

از آن زمان، Starlink شروع به آزمایش انواع طرح های جدید کرده است که به منظور کاهش روشنایی و دید ماهواره های خود طراحی شده است. در آغاز سال ۲۰۲۰ ، این شرکت ماهواره ای “DarkSat” را آزمایش کرد که شامل یک پوشش ویژه و غیر بازتابنده بود. بعداً، در ژوئن ۲۰۲۰ ، این شرکت ماهواره “VisorSat” را پرتاب کرد که دارای محافظ مخصوص آفتابگیر است. در ماه اوت ، Starlink دسته دیگری از ماهواره ها را پرتاب کرد. این بار ، همه آنها مجهز به محافظ بودند.

وب سایت این شرکت می نویسد: “تیم های توسعه دهنده Starlink با ستاره شناسان برجسته در سراسر جهان برای درک بهتر مشخصات مشاهدات و تغییرات مهندسی برای کاهش روشنایی همکاری نزدیک داشته اند.”

در ادامه به بررسی پیشرفت Starlink از زوایای مختلف در CNET پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر شما همچنین باید مطمئن شوید که پروفایل اریک مک از Starlink را مطالعه کرده اید.