پردازنده اینتل Core i9-12900K پردازنده جدیدی از شرکت اینتل است که قرار است در پاییز امسال معرفی گردد. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی جزییات فنی پردازنده Core i9-12900K بپردازیم. این پردازنده با ۱۶ هسته، ۲۴ نخ و ۳۰ مگابایت حافظه کش در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. در این سری از پردازنده ها با توجه به افزایش میزان cashe یقینا تاثیر فراوانی را در بازدهی سیستم خود خواهیم دید.

پردازنده Core i9-12900K هیچ نام خاصی ندارد اما با توجه به مشخصات آن، ما SKU اینتل Core i9-12900K (12900) را بر اساس نسخه های منتشر شده قدیمی تر بررسی می کنیم. این نمونه دارای ۱۶ هسته است که ۸ هسته آن بر اساس Golden Cove و ۸ هسته دیگر بر اساس معماری گلدمونت ساخته شده است. این طراحی باید در مجموع ۲۴ نخ (۱۶ نخ از هسته های عملکردی و ۸ نخ از هسته های بهره وری) به ما بدهد. 

در مورد سرعت های مختلف پردازنده از آنجا که این یک نمونه مهندسی کم نظیر است ، ما در حال بررسی فرکانس ۱.۸۰ گیگاهرتز و ۳.۶۵ گیگاهرتز هستیم ، اما انتظار می رود که آنها در نسخه های نهایی بسیار بهتر عمل کنند.

cashe برای ۱۰ هسته به درستی تخصیص داده شده است، بدین معنی که نرم افزار ۸ هسته عملکرد را به درستی می خواند ، اما در استفاده های سنگین تر به ۴ هسته تخصیص می یابد. جزئیات بیشتر در مورد پیکربندی حافظه نهان یا cashe پردازنده های Alder Lake-S مانند پردازنده Core i9-12900K را می توانید در اینجا پیدا کنید.

بنابراین در مجموع ، ما ۳ مگابایت در هر هسته و جمعا ۲۴ مگابایت و ۳ مگابایت در هر cluster با کارایی معادل ۶ مگابایت را در نظر داریم. با آمدن آن ، ما در مجموع ۳۰ مگابایت حافظه کش L3 را در CPU Intel Core i9-12900K Desktop دریافت می کنیم.

تعداد Cashe L3 در این پردازنده مطابق گفته ها و بعضا شایعات قبلی است که Core i9-12900K را در حافظه ۳۰ مگابایت قرار می دهد. در مورد عملکرد، در حال حاضر با توجه به کلاک ساعت های پایین در این نمونه چیز خاصی نیست ، اما با توجه به اینکه به Q4 2021 نزدیک شده ایم ، به زودی تراشه های سطح QS در همان سایت های معیار ظاهر می شوند که نشان می دهد قدرت واقعی مجموعه Alder Lake Desktop اینتل تا چه حد خواهد بود.

جدول مشخصات و مقایسه پردازنده های Core i5-i7 و Core i9-12900K :

CPU NameP-Core CountE-Core CountTotal Core / ThreadP-Core Base / Boost (Max)P-Core Boost (All-Core)E-Core Base / BoostE-Core Boost (All-Core)CacheTDPPrice
Intel Core i9-12900K۸۸۱۶ / ۲۴TBA / 5.3 GHz۵.۰ GHz (All Core)TBA / 3.9 GHz۳.۷ GHz (All Core)۳۰ MB۱۲۵W (PL1)
۲۲۸W (PL2)
TBA
Intel Core i7-12700K۸۴۱۶ / ۲۰TBA / 5.0 GHz۴.۷ GHz (All Core)TBA / 3.8 GHz۳.۶ GHz (All Core)۲۵ MB۱۲۵W (PL1)
۲۲۸W (PL2)
TBA
Intel Core i5-12600K۶۴۱۲ / ۱۶TBA / 4.9 GHz۴.۵ GHz (All Core)TBA / 3.6 GHz۳.۴ GHz (All Core)۲۰ MB۱۲۵W (PL1)
۲۲۸W (PL2)
TBA

انتظار می رود که سری Intel Alder Lake-S Desktop و پلت فرم Z690 در ۲۷ اکتبر منتشر شود و اولین پلتفرم اصلی مصرف کننده باشد که از فناوری های PCIe5.0 و DDR5 در کنار رویکرد معماری ترکیبی جدید استفاده کند، چیزی که مایکروسافت برای آن بهینه سازی هایی را صورت داده است. سیستم عامل ویندوز ۱۱ آن در مورد پردازنده های متحرک Alder Lake-P و Alder Lake-M Mobility CPU از حافظه DDR5 و DDR4 پشتیبانی می کند و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به صورت رسمی وارد بازار خواهد شد.