مخازن اطلاعات شبکه دقیقا همان چیزی است که از نام آن پیداست! سروری که برای اشتراک گذاری اطلاعات در شبکه محلی شما مورد استفاده قرار میگیرد. اما این تنها شروع ماجراست…

برای بسیاری از مشاغل کوچک، بزرگترین ایراد در داشتن یک سرور شبکه به خصوص مخازن اطلاعات شبکه، این است که شما باید شخصاً آن را مدیریت کنید. حتی اگر به یک فرد مسلط به دنیای IT احتیاج ندارید، باز هم باید یک کارمند یا یک مشاور داشته باشید که بتواند از راه اندازی آن، به روزرسانی نرم افزار های سرور، اضافه و حذف شدن کاربران، پشتیبان گیری و بسیاری دیگر از این موارد اطمینان حاصل کند. از سایر کارهای دوره ای مراقبت نماید. 

اما فرض کنید نیازی به انجام این کارها نبود! فرض کنید تمام کاری که باید انجام دهید این است که سرور را از جعبه خارج کنید ، کابل های برق و داده را متصل کنید، آن را روشن کنید و اتمام ماجرا! آیا شما یک سرور ذخیره سازی مرکزی دارید؟ روشن است که پاسخ خیر است… البته پیاده سازی سرور مختص مخازن اطلاعات شبکه ای در مقیاس کوچک که مناسب کسب و کار شما باشد، تقریبا کار راحتی است.

مخازن اطلاعات شبکه چیست؟

مخازن اطلاعات شبکه یک یا چند سرور اختصاصی است که برای انجام یک کار مثلا ذخیره سازی داده در نظر گرفته شده است.  بسته به نوع دستگاه خریداری شده، روند اتصال آن به شبکه شرکت شما می تواند تقریباً ساده باشد. همانطور که در بالا توضیح داده شد برای شما زحمت چندانی در پیاده سازی این سرور به وجود نخواهد آمد. اما انواع مختلفی از دستگاه های مناسب برای ایفای نقش به عنوان مخازن اطلاعات شبکه در سطوح متنوعی از پیچیدگی وجود دارد

سرور مختص مخازن اطلاعات شبکه اساساً کیسی است که شامل درایو های هارد دیسک، رایانه ای با نرم افزار اختصاصی برای مدیریت ذخیره سازی و رابط شبکه است. برای این سرور صفحه کلید یا مانیتور نیاز نیست و هرگونه مدیریتی راجع به این سرور از راه دور انجام می شود. این دستگاه ها معمولاً دارای صفحه وب مخصوص خود برای مدیریت پروتکل های مدنظر هستند.

استفاده از مخازن اطلاعات شبکه:

اولین کار شما هنگام راه اندازی مخازن اطلاعات شبکه این است که نامی به آن اختصاص بدهید تا کارمندان بتوانند آن را در شبکه پیدا کنند و سپس نام کاربری و رمز ورود مدیریت سرور را بعد از آن اضافه کنید. در این مرحله ، برخی از دستگاه های NAS ممکن است از شما بپرسند که چگونه می خواهید فضای ذخیره سازی خود را پیکربندی کنید. برای استفاده در حالت تجاری، شما باید RAID 5 را انتخاب کنید (یا در برخی از مدل ها ، ۶) ، که می توانند پس از خرابی دیسک سخت بازیابی شوند.

در حالی که منتظر هستید تا پیکربندی مخازن اطلاعات شبکه به پایان برسد، باید لیستی از کارکنانی که از سرور استفاده می کنند را تهیه کنید. بسته به نوع مخزن NAS، شما ممکن است به سادگی با ارسال دستورالعمل ورود به سیستم با استفاده از یک ایمیل به این لیست اطلاع رسانی کنید. یا می توانید لیستی از کاربران را در این سرور ایجاد کنید و به هر یک از آنها اعتبار ورود خود را اطلاع دهید.

اکثر این دستگاه ها یک فضای ذخیره سازی مشترک ایجاد می کنند و بسیاری نیز مکان های ذخیره سازی را برای هر کاربر به صورت مجزا ایجاد می کنند. پس از انجام این کار ، مخازن اطلاعات شبکه شما آماده استفاده است. اما برخی از کارهای اضافی وجود دارد که می بایست آنها را در نظر بگیرید.

اول از همه، پشتیبان گیری ابری خارج از سایت امکانی است که در این پیاده سازی وجود دارد. کارمندان شما ممکن است پرونده های مهم را در سرور NAS ذخیره کنند، اما این فقط آنها را به کامپیوتر دیگری در همان دفتر منتقل می کند. پشتیبان گیری ابری یک لایه امنیتی مهم اضافه می کند و تقریباً همه دستگاه های مرتبط با NAS از آن پشتیبانی می کنند.

بعد از آن، شما باید محدودیت فضا را برای کاربران در مخازن اطلاعات شبکه خود تعیین کنید. می توانید این کار را با نرم افزار مدیریت NAS که در سرور موجود است انجام دهید. دلیل آن کاملا واضح است. اگر یک شرکت ۵۰ نفره از یک سرور با ۳۲ ترابایت فضای ذخیره سازی استفاده نماید، می بینید که هر کارمند برای ذخیره شخصی خود حدود نیم ترابایت فضای اختصاصی دریافت می کند. این احتمالاً فضای کمتری نسبت به لپ تاپ های شخصی یا رایانه های آنها دارد.

در وهله سوم ، توجه جدی داشته باشید که چگونه می خواهید به کارمندان خود اجازه دهید تا از مخازن اطلاعات شبکه(NAS) شما به عنوان مکانی برای پشتیبان گیری یا مقاصد متنوع دیگر استفاده کنند. برخی از دستگاه های NAS شامل نرم افزار پشتیبان گیری از مشتری هستند که بسیار کارآمد عمل می کند. اما باید مطمئن شوید که فقط برای تهیه پشتیبان از پرونده های حیاتی حاوی داده هایی نظیر گزارشات و مستندات کاری روزانه آنها پیکربندی شده است. اجازه ندهید عکس های شخصی یا پرونده های رسانه ای در این مخازن حافظه شما را اشغال کند.

نهایتا، مطمئن شوید که بیش از یک مدیر برای اشراف در این بحث و بررسی مشکلات وجود دارد. آخرین چیزی که می خواهید این است که در تعطیلات باشید اما تماس هایی را در مورد افزودن کاربران به این سرور ارائه دهید.