استفاده اکنون در سال ۲۰۲۱ در لیست محبوب ترین زبان برنامه نویسی می توان زبان هایی نظیر C، جاوا، پایتون، PHP، R و… را مشاهده نمود. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی این پیشبینی بپردازیم که پایتون در سال آینده از رقبای خود پیشی گرفته و در صدر محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرار خواهد گرفت. پایتون در حال رقابت برای موقعیت اول است، اما Rust و TypeScript نیز طی سال گذشته محبوبیت قابل توجهی کسب کرده اند.

در لیست محبوب ترین زبان برنامه نویسی C و Java به عنوان محبوب ترین زبانها در فهرست جامعه نرم افزاری Tiobe جایگاه خود را حفظ نموده اند، اما پایتون نیز در این لیست در حال تعقیب آنها است و احتمالاً در آینده نزدیک جایگاه برتری را نسبت به این زبان کسب خواهد کرد. براساس شاخص Tiobe در ژانویه سال۲۰۲۱، سه زبان برنامه نویسی محبوب C ، جاوا و پایتون هستند.

در حالی که گزارشات تا به حال تغییری خاصی نکرده است، مدیر عامل Tiobe یعنی پائو یانسن خاطر نشان کرد که مبحث تفاوت در محبوبیت ظاهری از نظر کارشناسان ما بسیار ناچیز است و فقط ۰.۶۷٪ بین C و Python است. این در حالی است که از نظر ظاهر تفاوت هایی اساسی بین این دو زبان وجود دارد. پس فاکتور های دیگری برای بررسی محبوب ترین زبان برنامه نویسی اهمیت دارد.

این بدین معنی است که چند ماه آینده برای بررسی موضوع محبوب ترین زبان برنامه نویسی، هیجان انگیز خواهد بود. چه زبانی در این نبرد پیروز خواهد شد؟ به نظر می رسد پایتون بیشترین شانس را برای کسب رتبه نخست این لیست را داراست، به لطف رهبری بازار نرم افزار که در زمینه داده کاوی و هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق و همچنین دانش داده رونق فراوانی گرفته است، پایتون بیشترین شانس را دارد تا رتبه اول جدول محبوب ترین زبان برنامه نویسی را کسب نماید. یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث محبوبیت زبان پایتون شده قالب قدرتمند توسعه وب پایتون است که جنگو نام دارد. شما می توانید در مورد این قالب جزییات بیشتری را در اینجا مطالعه فرمایید.

فهرست محبوب ترین زبان برنامه نویسی منتشر شده توسط Tiobe بر اساس عباراتی است که توسعه دهندگان، متخصصان داده، دانشجویان و مهندسان نرم افزار از آنها در موتورهای جستجوی محبوب بین المللی نظیر گوگل، بینگ و یا مرورگر محبوب DuckDcukGo استفاده می کنند. آخرین موتور جست و جوی نامبرده شده موتور نسبتا جدیدی است که ما در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم.

یک روش متفاوت دیگر که مورد استفاده توسط تحلیلگر توسعه دهنده RedMonk است، استفاده از زبان در پروژه های نرم افزاری میزبانی شده در GitHub و بحث در مورد توسعه و انجمن پشتیبانی کننده ای است که در سایت StackOverflow و دیگر سایت های دارای بخش Q&A می پردازد.

یک روش متفاوت دیگر که مورد استفاده برای تحلیل محبوب ترین زبان برنامه نویسی توسط تحلیلگر توسعه دهنده RedMonk مورد استفاده قرار می گیرد.این روش بدین صورت است که استفاده از زبان در پروژه های نرم افزاری میزبانی شده در GitHub و بحث در مورد توسعه و انجمن پشتیبانی کننده ای است که در سایت StackOverflow و دیگر سایت های دارای بخش Q&A مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

زبان برنامه نویسی C تقریباً ۵۰ سال پیش در آزمایشگاه های بل ایجاد شده است، یک پشتوانه اصلی در میان برنامه نویسان است که کد دستورالعمل ماشین را حذف می کند. جستجوها در موتور های جست و جو برای زبان برنامه نویسی C در مقایسه با ماه جولای گذشته ۴.۸۳ درصد کاهش داشته است. جستجوهای جاوا در این مدت ۳.۹۳٪ کاهش داشته است ، در حالی که پایتون ۱.۸۶٪ افزایش یافته است.

گزینه های دیگر برای محبوب ترین زبان های برنامه نویسی:

این چند زبان جزو محبوب ترین زبان های برنامه نویسی هستند. زبان هایی نظیر  ، Java ،Python C ++ ، C # ، Visual Basic ، Javascript ، PHP ، و SQL که بیشترین آمار جست و جو را داشته اند. تغییرات جالبی نیز در زبان Rust، ایجاد شده که در شرکت Mozilla با هدف ارائه تضمین های ایمنی حافظه بوده است و البته در مقایسه با C و C ++ از ایمنی قابل قبولی برخوردار است. غول های فناوری نیز به سراغ این زبان آمده اند زیرا آنها برای همگام شدن با حجم خطاهای امنیتی که اکثر آنها مربوط به حافظه هستند، تلاش می کنند.

باید دید این ادعا تا چه میزان به حقیقت نزدیک خواهد شد.