در اینجا مقاله به بررسی آخرین به روز رسانی مادربرد های اینتل که در سری راهنما های خریداران مادربردها وجود دارد، می پردازیم. 

بهترین مادربورد های اینتل در سال ۲۰۲۱:

وقتی نوبت به خرید مادربرد می رسد، مدل های متنوعی برای انتخاب وجود دارد. در سری دسکتاپ Rocket Lake فعلی مادربورد های اینتل، گزینه های اصلی شامل Z590 ، B560 ، H570 ، H510 را برای استفاده ارائه کرده است. اگرچه تراشه های قبلی Z490 ، Q470 و H470 می توانند تراشه های نسل ۱۱ این کمپانی را در خود جای دهند. ولی با در نظر گرفتن این موضوع، با انتخاب زیادی از مدل ها بر اساس بازارهای مختلف رو به رو هستیم. در ادامه هرگاه با عبارت مادربورد های اینتل روبه رو شدید منظور از مادربورد هایی است که مبتنی بر پردازنده اینتل می باشد.

 با این وجود هنوز گزینه ها آنقدر محدود نمی شوند. Z590 با کارایی کم نظیر، B560 مناسب برای رایانه های میان رده و H510 یک گزینه تماما اقتصادی است. با توجه به عوامل بسیاری که وجود دارند، ما در آخرین راهنمای خریداران مادربرد های اینتل، انتخاب های خود را برای ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ ارائه می دهیم.

در اینجا گزینه های مدنظر در بازار برای مادربورد های اینتل آورده شده است. برای گزینه های AMD نیز می توانید به راهنمای AMD شرکت اینتل مراجعه کنید. این راهنما معمولاً به صورت ماهانه توسط سایت اینتل به روز رسانی می شود.

توصیه ما برای انتخاب مناسب از مادربرد های اینتل کاملاً بر اساس نظر شخصی و حرفه ای است. به طور قابل توجهی مادربردهای مختلفی در میان چیپست های اینتل وجود دارد از جمله B460 ، Z490 ، جدیدترین چیپست های Z590 / B560 و چیپ W480 متمرکز بر ایستگاه کاری نمونه کوچکی از این مدل ها است. 

طبیعی است برخی از گزینه های ما در انتخاب مادربورد در اینجا به موجودی ما بستگی خواهد داشت. در جدول مقابل پنج نمونه از انتخاب های مناسب در این سال را مشاهده می نمایید.

مدل پیشنهادی نوع
ASUS TUF Gaming Z590-Plus WIFI حرفه ای
ASUS ROG Strix B560-A Gaming Wi-Fi پیشرفته
ASRock B560M Steel Legend مهندسی
ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3 معمولی
MSI MEG Z590 Godlike اقتصادی

Asus ROG Strix B-560

اصطلاح حرفه ای را می توان به روش های مختلفی در نظر گرفت، زیرا می تواند مربوط به بودجه باشد. اما به کار بردن این عبارت یعنی محصول مدنظر از کیفیت بسیار زیادی برخوردار است. یا می تواند نسبت به مقدار پول موجود باشد. قیمت مادربرد های اینتل گران قیمت طی این سال ها افزایش یافته است.

امروزه چیپ های برتر بازار فقط به همان قیمت پایین قدیم نزدیک هستند. یکی از آخرین چیپ های اینتل برای کاربرانی با انتخاب های ارزان قیمت، چیپست B560 است و اگرچه در مقام مقایسه،  هنگام هماهنگ شدن مادربورد مدل Z590 با Core i9-11900K برخی از ویژگی های برتر از بین می رود، اما B560 هنوز گزینه ای بسیار مناسب است. یکی از این مدل ها، ASUS ROG Strix B560-A Gaming است.

ASRock B560 Steel legand

به دلیل محدودیت های اندازه در این دست از مادربورد های اینتل ، این مادربورد به نسبت گزینه های مشابه دارای شکاف PCIe کمتری است، اما در مقایسه با مدل های کوچک مشابه نظیر mini-ITX فضای بیشتری برای بسیاری از امکانات فراهم است. با توجه به اینکه اکثریت قریب به اتفاق مدلهای micro-ATX به دنبال کاهش برخی از امکانات هستند، انتخاب ما از مادربورد های اینتل براساس توازن قیمت در برابر امکانات عرضه شده از سوی تولید کننده است و ما پیشبینی می کنیم هیچ مدل بهتری نسبت به ASRock B560M Steel Legend متناسب با این معیارها در این گستره قیمتی وجود ندارد.

در مقالات بعدی سعی داریم به بررسی مادربورد های اینتل بیشتری به منظور افزایش انتخاب های شما بپردازیم. بیشک با توجه به سرعت سرسام آور رشد تکنولوژی باز هم نمیتوان تمام گزینه های مناسب ارائه را بررسی نمود.