سؤالات عمومی:

چگونه میتوان به در مخزن رسمی به Pooling پرداخت؟

با بروزرسانی نرم افزار چیا خود به نسخه ۱.۲ و یا بالاتر میتوان این فرآیند را آغاز کرد. در این مقاله به شرح قدم به قدم آن به صورت تصویری پرداخته شده است. ما سعی داریم در قسمت سوم این مجموعه مقالات به بررسی و ترجمه این سند بپردازیم.

آیا برای استفاده از مخزن رسمی چیا نیاز به plot بندی مجدد داریم؟

بله. هرکسی که می خواهد به یک مخزن ملحق شود باید طرح های قابل حمل(portable) K32 یا بالاتر را ایجاد کند. این plot جدید به شما امکان می دهد بین مخزن ها جا به جا شوید و بین هر جابه جایی ۳۰ دقیقه پیمایش (۱۰۰ بلوک) کاهش یابد. هر سوئیچ بین مخزن ها نیاز به یک معامله با یک قرارداد هوشمند در بلاکچین این رمزارز دارد. توصیه ما این است که به آرامی طرح های موجود خود را دانه به دانه با طرح های قابل حمل که پیشتر ذکر شد جایگزین کنید ، بنابراین در حالی که plot های خود را به طرح های قابل حمل تبدیل می کنید، همچنان فرصت برنده شدن در XCH را دارید.

Plot NFT چیست؟

یک پلات NFT (Non Fungible Token) یک رمزارز هوشمند در بلاکچین است که به کاربر اجازه می دهد تا عضویت خود را در مخزن رسمی مدنظر را مدیریت کند. کاربران می توانند در هر لحظه پلات NFT را به مخزن مورد نظر خود اختصاص دهند. هنگام پیاده سازی این روش، می توان یک پلات NFT را انتخاب کرد. پس از انتخاب این پلات NFT برای همیشه به عنوان روند اصلی خواهد بود.

NFT ها غیر قابل تغییر هستند. این بدین معنی است که در صورت پلات بندی به این روش دیگر امکان تغییر آن ها وجود ندارد. NFT ها پلات هایی هستند که میتوانند مستقیم به شبکه کریپتو رمزارز چیا متصل گردند. البته چیا توصیه کرده که اگر شما با روش پلات بندی قدیمی به سودآوری رسیده اید. به یکباره روش خود را تعویض ننمایید. هر پلات از این دست به صورت مجزا برای شما به عنوان یک قرارداد عمل نموده و به سودآوری می رسد.

 

آیا برای استفاده از پلات بندی NFT نیاز به تغییر مخزن خود به مخزن رسمی چیا داریم؟

هر پلات NFT که ایجاد می کنید حداقل به ۱ موجو (۱ تریلیونمیم هر واحد رمزارز) به اضافه هزینه معامله نیاز دارد. برای تعویض مخزن خود، فقط باید هزینه معامله پرداخت کنید. برای تعویض مخزن، در روزهای اول راه اندازی مخزن رسمی چیا در شبکه اصلی، احتمالاً می توانید از هزینه صفر معامله استفاده کنید چرا که در اول کار هنوز به تراکنشی دست نیافته اید. یعنی کف هزینه معامله را پرداخت نمایید. برای کسانی که هیچ تعداد از رمزارز XCH را ندارند، نیز می توانند ۱۰۰ موجو از مرجع رسمی Chia در آدرس مقابل دریافت کنند.

آیا میتوان هم از پلات های اصلی(OG) و هم از پلات های قابل حمل استفاده نمایم؟

بله. استخراج کننده می تواند هم از پلات های OG و هم از پلات های قابل حمل روی یک دستگاه استفاده نماید. برای پلات های اصلی، ۰.۲۵و ۱.۷۵رمزارز XCH برای استخراج کننده ارسال می شود. پلات های OG به هیچ وجه تحت تأثیر پلات های NFT یا پلات های جدیدی که ایجاد می کنید ، قرار نخواهند گرفت.

چگونه میتوان پلات های قابل حمل را به یک مخزن متصل نمود؟

ابتدا یک Plot NFT (با الگوی طراحی یکتا) در زبانه مخزن جدید در رابط گرافیکی ایجاد خواهیدکرد. هنگامی که یک پلات قابل حمل جدید ایجاد می کنید، باید یک پلات NFT خاص به آن اختصاص دهید. (برای کسانی که از رابط فرمان استفاده می کنند ، این کلید جایگزین کلید عمومی مخزن اصلی با پارامتر –p به آدرس قراردادی مخزن که پیشتر با پارامتر –c  فراخوانی میشد می شود)

تمام قطعات ایجاد شده با همان پلات NFT را می توان به یک مخزن برای استخراج اختصاص داد. می توانید NFT های زیادی را روی همان کلید داشته باشید. دقت کنید یکتا بودن در اختصاص یک حالت پلات بندی است و نه تعداد پلات هایی که ایجاد نموده اید.

تفاوت "کلید" و "کیف پول" در Chia GUI و CLI چیست؟

کاربر می تواند یک یا چند کلید را در دستگاهی که Chiaرا اجرا می کند داشته باشد. یک کلید توسط اطلاعات خصوصی (۲۴ کلمه) و  شناسه عمومی که در قالب چیزی شبیه به اثر انگشت نشان داده می شود. هنگام استفاده از رابط کاربری گرافیکی و یا خط فرمان(CLI) ، می توانید همزمان فقط با یک کلید وارد شوید. هر کلید باید به طور جداگانه همگام سازی شود و می توانید با کلیک کردن روی برگه «کیف پول» بررسی کنید که آیا همگام سازی انجام شده است یا روال به گونه ای متفاوت است. 

همچنین هر کلید می تواند ۱ یا چند کیف پول مرتبط با آن داشته باشد. کیف پول استاندارد که Chia شما را کنترل می کند ، به طور   پیش فرض ایجاد شده است. همچنین می توانید Plot NFT به تعداد دلخواه خود ایجاد کنید ، که آن هم دارای کیف پول مجزا  است و هرکدام دارای “شناسه کیف پول” مخصوص خود هستند و به کلیدی که برای ایجاد آنها استفاده کرده اید متصل شده است. در CLI، برای انجام عملیات در NFT های Plot ، که نشان دهنده شناسه کلید و کیف پول برای آن Plot NFT است ، هم از ابزار شناسایی که ذکر شد و هم از wallet_id استفاده می کنید.

 

استخراج چیا از طریق pooling چه تفاوتی با بقیه رمزارز ها دارد؟

Chia سه تفاوت عمده با سایر پروتکل های استخراج رمزنگاری دارد:

  • عضویت در مخزن ها نیازی به مجوز ندارد. قبل از عضویت نیازی به ثبت نام در حساب کاربری در یک سرور مخزن اصلی نیست.
  • استخراج کنندگان یک هشتم پاداش XCH به علاوه هزینه معامله را دریافت می کنند. این درحالی است که هفت هشتم پاداش هر XCH غیر از هزینه های مخزن برای توزیع مجدد بین تمامی مشترکین آن مخزن رسمی توزیع می شود.
  • استخراج کننده برنده، از بلاک مربوطه به خود به استخراج می پردازد نه تمامی سرور مخزن اصلی. این مزیتی است که هر استخراج کننده میتواند به صورت مجزا به عملیات استخراج بپردازد.

لیست مخزن های چیا را در کجا میتوان یافت؟

میتوانید در این سایت به این لیست دسترسی داشته باشید.

اگر یک مخزن ۵۱٪ از شبکه را بدست آورد ، آیا می تواند شبکه را تصاحب کنند؟

 خیر، پروتکل مخزن رسمی Chia به گونه ای طراحی می شود که بلاک ها توسط استخراج کننده به صورت فردی گسترش داده می شوند، اما جوایز هر مخزن به کیف پول اپراتور مخزن تعلق می گیرد. این تضمین می کند که حتی اگر مخزن دارای ۵۱٪ فضای خالص شبکه باشد، آنها برای انجام هرگونه فعالیت مخربی نیز باید تمام گره های استخراج کنندگان آن مخزن (با ۵۱٪ فضای خالص) را کنترل کنند. این کار بسیار دشوار خواهد بود مگر اینکه همه استخراج کنندگان (با ۵۱ درصد فضای کسب شده) همان مخزن رسمی Chia با اپراتور آن مخزن هم رای باشند.

در صورت داشتن پرسش های بیشتر به کجا مراجعه کنم؟

 آدرس گروه اصلی توسعه دهندگان در شبکه اجتماعی کیبیس(Keybase): @chia_network.public#pools

البته لازم به ذکر است امکان عضویت در این شبکه اجتماعی برای ایرانیان به صورت پیشفرض به منظور پرسش راجع به مخزن رسمی Chia فراهم نشده است.