رمزارز چیا(Chia cryptocurrency) در سال 2021:

EtYk984o

رمزراز چیا: رمزارز یکی از گونه‌های دارایی دیجیتال است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولاً به صورت نامتمرکز اداره می‌شود. رمزارزها معمولاً به صورت نامتمرکز کنترل می‌شوند و از این رو در مقابل نظام‌های بانکداری متمرکز قرار می‌گیرند. نامتمرکزسازی در رمزارزها از طریق فناوری زنجیره بلوکی امکان‌پذیر شده‌است.

تاریخچهٔ شکل‌گیری رمزارزها به دههٔ ۱۹۸۰ میلادی می‌رسد. نخستین رمزارز نامتمرکز بیت‌کوین است که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد و عرضه شد. از آن زمان تاکنون رمزارزهای متعددی ایجاد شده‌اند که بسیاری از آن‌ها با لفظ سکه یا کوین نیز نامیده می‌شوند. رمزارز چیا یکی از جدید ترین این رمز ارز هاست.

رمزارز چیا برآمده از Chia Network یک بلاکچین و بستر معاملات هوشمند ایجاد شده توسط مخترع BitTorrent  برام کوهن است. این اولین الگوریتم اجماع ساتوشی ناکاموتو است که شبکه بیت کوین در سال 2008 اول بار آن را پیاده سازی نمود. اثبات فضا و زمان جایگزین “اثبات کار” انرژی بر است در اساس شکل گیری این شبکه و تولید رمزارز چیا است.


برای مرور کار با رمزارز چیا نخست صفحه آن را از اینجا باز میکنیم. دقت کنید پروژه از طریق GitHub این تیم قابل دسترسی است. به یاد داشته باشید صرف نظر از هر سیستم عاملی نظیر ویندوز، لینوکس یا مک شما تجربه یکسانی در کار با پروژه رمز ارز چیا خواهید داشت.Chia


البته گزارشاتی درباره تاثیر سیستم عاملی نظیر گنو لینوکس یا مک بر روند plot بندی شکل گرفته بود. این گزارشات پیشنهاد داده بود که ویندوز را به عنوان گزینه آخر برای اینکار در نظر بگیرید. با این حال ما این مقاله را با محاسبات ویندوزی پیش خواهیم برد.

از این نرم افزار برای مدیریت استخر شکل گرفته و فعالیت ها میتوان استفاده کرد. همچنین این نرم افزار کیف پول مخصوص به رمزارز چیا را نیز در اختیار شما قرار میدهد. بعد از اجرای برنامه با منویی شبیه به منوی زیر روبه رو میشوید. در صفحه نخست اطلاعات کلی را مشاهده میکنید. 


در عکس دوم میتوانید مشخصات کیف پول خود و میزان XCH بدست آمده را مشاهده کنید. در عکس سوم میتوانید نحوه plot بندی را مشخص نمایید. گزینه کوچکی در پایین کلید وجود دارد که میتوانید با استفاده از آن plot های به وجود آمده رمزارز چیا را به این نرم افزار متصل نمایید. با کلیک بر روی کلید ADD A PLOT میتوانید یک plot جدید تولید کنید. جزییات این کار را در عکس زیر مشاهده نمایید.


حداقل اندازه مدنظر پیشنهادی حدودا 102 گیگابایت است. البته هر plot نیازمند به یک فایل temp نیز است که اندازه ای بین 330 تا 340 گیگابایت دارد. میتوانید جزییات بیشتر را در عکس مشاهده کنید. در منوی مربوط به تشکیل plot یک گزینه با آیدی K=25 وجود دارد که بیشتر برای تست مورد استفاده قرار میگیرد. برای فعالیت اصلی پیشنهاد میشود که از آن استفاده ننمایید. حداقل شرایط گزینه ای است که با آیدی k=32 مشخص شده است.

در قسمت بعدی باید تعداد plot های مورد نظر خود را تعیین کنید. در صورت انتخاب بیش از یک plot میتوانید از دو نوع روش برای تشکیل آن استفاده کنید. روش اول به صورت موازی است که نیاز دارید با مشخصات سخت افزاری خود آن را تطبیق داده و سپس اقدام به استفاده از این روش نمایید. روش دوم استفاده از صف یا queue است که plot ها را یکی پس از دیگری به وجود می آورد.

برای انتخاب روش موازی شما نیازمند یک هسته اضافی پردازنده به ازای هر plot، رم بیشتر و فضای حدودا دو برابر برای تشکیل فایل temp هستید. پیشنهاد میشود برای انتخاب این گزینه از سرور های مناسب با سخت افزار قویتر استفاده نمایید. 

پیشنهاد اصلی ما عدم انتخاب این گزینه است اما در صورت انتخاب نرم افزار پیشنهاد میدهد به ازای تشکیل هر plot دو هسته پردازنده و  4 گیگابات رم در اختیار آن قرار دهید. در نظر داشته باشید اختصاص رم بیشتر سرعت کار را افزایش خواهد داد. اما تجربه نشان داده افزایش سرعت روندی لگاریتمی به خود میگیرد. به زبان ساده تر افزایش بیشتر منابع باعث افزایش چشمگیری در روند تشکیل plot نخواهد شد.

تجربه ما با استفاده از هارد SSD و یا حتی nVme نشان داده هر پلات بین 6 تا 8 ساعت برای تشکیل زمان نیاز دارد. یعنی کمتر از این زمان عملا مقدور نیست. البته با توجه به اینکه فرآیند تشکیل plot برای بدست آوردن رمزارز چیا نیازمند اینترنتی قدرتمند است این روند میتواند بیشتر از این طول بکشد. در نظر داشته باشید با توجه به سرعت اینترنت در کشور ما شرایط تشکیل plot با سایر کشور ها بسیار متفاوت خواهد بود.

در قسمت سه و چهار آدرس تشکیل فایل temp و فایل نهایی را به نرم افزار میدهید. طبق توصیه نرم افزار رمزارز چیا برای تشکیل فایل temp شما بایستی از یک SSD سریع استفاده کنید ولی برای انتقال آن در یک هارد HDD با حجم بالا کفایت میکند.

تشکیل فایل temp یک فرآیند نوشتن و خواندن در تهیه رمزارز چیا سنگین است که برای کارایی هر چه بیشتر نیازمند سرعت بیشتر برای اینکار است. برای همین SSD بهترین پیشنهاد برای این فرآیند تلقی میگردد. پس از اتمام فرآیند تشکیل فایل temp و نهایی سازی plot نرم افزار آن را از آدرس انتخابی شما در SSD به آدرس نهایی در HDD انتقال خواهد داد و فضا را برای شروع فرآیند بعدی آزاد خواهد نمود. در عکس سوم میتوانید شروع فرآیند را بعد از فشردن کلید Create a plot ببینید.

فرآیند تشکیل plot رمزارز چیا برای جمع آوری رمزارز چیا طبق تجربه ما در قدم اول بیشتر طول کشید اما برای plot های بعدی زمانی بین 7 تا 9 ساعت را به خود اختصاص داد. البته این یادآوری لازم است که سرعت اینترنت در این روند سهمی اساسی دارد و ما از هارد SSD برای plot سازی استفاده کردیم. به عبارت دیگر سهمی گلوگاهی یا bottleneck در این فرآیند در کشور ما به اینترنت تلعق دارد و بعد از آن به منابع سخت افزاری وابسته خواهد بود. سرعت اینترنتی که ما با آن به بررسی این روند پرداختیم 12Mb تا 16Mb بود.


در طول فرآیند تشکیل یک plot رمزارز چیا شما میتوانید log های مربوط به تشکیل آن را مطابق عکس مشاهده بفرمایید. با توجه عمر SSD ها و فرآیند سنگین نوشتن و خواندن این نرم افزار بعد از نوشتن و خواندن حدود 80 تا 200 ترابایت SSD شما از رده خارج خواهد شد. شما میتوانید با جست و جوی مدل SSD خود و پیدا کردن  data sheet مربوطه عمر تخمینی که توسط کارخانه قید شده است را پیدا کنید. برای راحتی کار میتوانید همچنین مدل هارد خود را همراه واحد TBW در گوگل جست و جو نمایید.

 

بعد اتمام مراحل plotting رمزارز چیا شما میتوانید همانند عکس بالا اطلاعات مربوط به فرآیند farm را مشاهده نمایید. به یاد داشته باشید به هر علتی این نرم افزار از کار بیفتد. شما باید این plot را از حافظه خود پاک نموده و مجددا فرآیند را آغاز کنید. قطعی اینترنت، مشکلات سیستم عاملی، قطعی برق و… میتواند از علل احتمالی از کار افتادن برنامه باشد.

فرآیند farm رمزارز چیا معادل mine در سایر رمزارز ها است. عکس دوم در اسلایدر بالا بعد از تشکیل چند plot را نشان میدهد. در ستون اول و دوم میتوانید آیدی مربوطه به هر plot را مشاهده نمایید که مجزا از دیگری است. هر پلات دو پارامتر plotseed و plotkey دارد که تنها متلعق به همان پلات است. اما در ستون سوم میتوانید شناسه مربوطه به استخری که این پلات ها را از آنها دریافت کردیم مشاهده کنید.

روال کار در فرآیند استخراج رمزارز چیا به این شکل است که شما این plot ها را در شبکه فعال نگه میدارید ولی برای اینکار به شما پاداشی تعلق نخواهد گرفت. در صورتی که سیستم از پلات در اختیار شما استفاده کند پاداش مربوطه به آن پلات به شما تعلق خواهد گرفت. برای همین منطقی است که این پلات تنها در اختیار یک نفر قرار نداشته باشد. ضمنا طبیعی است نگهداری تعداد پلات بیشتر افزایش شانس دریافت پاداش را در پی خواهد داشت. در طول زمان نیز شانس شما به مرور کاهش پیدا خواهد کرد. 

در مقاله بعدی رمزارز چیا به بررسی استخر های آن خواهیم پرداخت

admin
admin

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لینک کوتاه نوشته
0

سبد خرید چسبان