رابط کاربری در اندروید ۱۲:

گوگل پارادایم بصری جدیدی را که Material You نامیده است به عنوان رابطه کاربری در نظر گرفته که سیر تکاملی بی نظیری در طراحی متریال است. نکته برجسته در اینجا سفارشی سازی های خاص این رابط کاربری اندروید ۱۲ است. گوگل شخصی سازی تلفن شما را مطابق سلیقه شما بیش از پیش آسان کرده است. ویژگی متحول کننده ای که به شما یک پالت رنگ سفارشی می دهد و می توانید به راحتی رنگ های رابط را تغییر دهید.

همچنین یک ویژگی استخراج رنگ نیز در اندروید ۱۲ وجود دارد که به طور خودکار رنگ ها را مستقیماً از wall تلفن شما انتخاب می کند. سپس این رنگ ها در سراسر رابط کاربری از جمله سایه اعلانات، صفحه قفل ، ابزارک ها، محیط کنترل صدا و موارد دیگر اعمال می شود. این موتور موضوعی است که منتظر آن بودیم و بسیار هیجان انگیز است که ببینیم گوگل بالاخره کنترل های سفارشی سازی قوی را ارائه می دهد.

در حالی که ابزار استخراج رنگ در اندروید ۱۲ عالی است، نسخه بتا ۳ این سیستم عامل گزینه انتخاب رنگ پس زمینه را به صورت دستی بدون توجه به تصویر زمینه فعلی شما، اضافه می کند. حتی می توانید نمادهای موضوعی را فعال کنید که برنامه های شما را با رنگ انتخابی شما مطابقت دهد. نکته منفی این است که همانطور که در نسخه آزمایشی بتا ۳ صحبت کردیم، گوگل فقط چهار رنگ را برای حالت های روشن و تیره ارائه می دهد.

اندروید 12

با هر بار به روزرسانی، Google به کاربران قدرت و ابزار های بیشتری می دهد تا رابط کاربری تلفن خود را در تنظیمات شخصی سازی و بهینه کنند. با این حال، ما همچنین متوجه شدیم که اندروید ۱۲ بتا ۳ گزینه های قلم و شکل آیکون را برای ساماندهی بهتر Material You از بین برد، ظاهراً این تغییر نهایی است و برای همیشه بدین شکل باقی خواهد ماند. این بدین معناست که ما یک نوع سفارشی سازی را با ابزار دیگری تغییر می دهیم، به جای اینکه Google به ما اجازه انتخاب دهد.

یکی دیگر از مهمترین به روز رسانی های اندروید ۱۲، انیمیشن ها هستند. گوگل،  انیمیشن های سرگرم کننده و جذابی را در سراسر رابط کاربری استفاده کرده است تا راه برای ایجاد تعاملات روزانه بسیار هیجان انگیز باشد. گوگل می گوید تعاملات را برای انعطاف بیشتر و صرفه جویی در مصرف انرژی انجام داده است. با اشاره به اینکه خدمات اصلی سیستم عامل جدید گوگل تا ۲۲ درصد از منابع کمتری استفاده می کند.

در یک بروزرسانی انیمیشن خاص که شما آن را دوست خواهید داشت این اتفاقات روی خواهد داد: چرخش خودکار بین حالات عمودی و افقی در نسخه بتا ۲۵ درصد بهبود یافته است. بنابراین اگر جهت تغییر کند، تلفن شما سریعتر تشخیص داده و اقدام می نماید. البته متأسفانه تا اینجا کار کمی اشکال نیز وجود دارد، بنابراین شما می توانید راهنمای نحوه غیرفعال کردن چرخش خودکار اندروید ۱۲ را در اینجا مطالعه نمایید.

یک فرآیند تغییر زیبایی شناختی دیگر در مورد حالت تاریک است. به نظر می رسد گوگل قصد دارد با هر پیش نمایش این رابط را در اندروید ۱۲ سبک تر کند. حالت تاریک واقعی اکنون دارای رنگ خاکستری کاملاً واضح است و در پنل AMOLED چندان عالی به نظر نمی رسد. در حالی که سایر تولیدکنندگان توانایی سفارشی کردن شدت حالت تاریک را دارند. ColorOS 11 این کار را به خوبی انجام می دهد و بعید است که Google چنین کاری را انجام دهد.

حریم خصوصی در اندروید ۱۲:

گوگل همیشه در به روزرسانی های اندروید برای معرفی ویژگی های جدید متمرکز بر حریم خصوصی استفاده می کند، و برای اندروید ۱۲ نیز تفاوتی وجود نخواهد داشت. این سیستم عامل باعث ایجاد تغییرات اساسی در حریم خصوصی در سطح سیستم عامل می شود. داشبورد جدید حریم خصوصی یک روش کاملاً جدید برای مشاهده و کنترل نحوه استفاده برنامه ها از مجوزها برای دسترسی به داده های شخصی شما معرفی می کند. ابتدا یک نشانگر وجود خواهد داشت که وقتی برنامه ای از موقعیت مکانی، میکروفون یا دوربین شما استفاده می کند، به شما نشان می دهد. شما می توانید اطمینان حاصل کنید که هیچ سرویسی قادر به استفاده از آنها در پس زمینه نخواهد بود.

اما تغییر بزرگ این است که اکنون می توانید دوربین یا میکروفون را مستقیماً از قسمت اعلانات غیرفعال کنید، و این تنظیمات در کل سیستم کار می کند. بنابراین حتی اگر به برنامه ای دسترسی به دوربین داده اید، این ضامن به خصوص، دسترسی را لغو می کند. این یک اتفاق بزرگ برای حفظ حریم خصوصی در Android است و وقتی با اعلان های جدید که به شما اطلاع می دهند وقتی برنامه ای به منابع گفته شده دسترسی پیدا می کند ، ترکیب شود ، کنترل حریم خصوصی خود را آسان تر می کنید.

گوگل می گوید کاربران اکنون شفافیت و کنترل بیشتری بر نحوه استفاده از کوکی ها در سایت ها خواهند داشت. Google همچنین ایمنی نحوه استفاده برنامه ها را برای برخی فعالیت ها بهبود می بخشد و اطمینان حاصل می کند که مواردی که باید در یک برنامه خاص باقی بماند در جاهای دیگر به اشتراک گذاشته نشوند.

اعلان ها در اندروید ۱۲:

اعلان ها در اندروید ۱۱ بسیار مورد توجه قرار گرفته بودند و در اندروید ۱۲ این توجه همچنان ادامه دارد. چند به روز رسانی قابل توجه برای اعلان ها وجود دارد که اولین آنها مربوط به رابط کاربری است. پنجره اعلان در این سیستم عامل مجدداً طراحی شده است تا شامل برچسب های متنی بزرگی باشد و اکنون یک دکمه Google Pay وجود دارد که به شما امکان می دهد با خیال راحت به کارت های ذخیره شده خود دسترسی داشته باشید. همچنین یک ضامن جدید Device Controls که جایگزین بخش کنترل های ابزار home استT در منوی Android 11 یافت می شود و بناست در نسخه بعدی نیز وجود داشته باشد.

android 12 beta quick settings

در اندروید ۱۲ همچنین عملکرد اعلان ها را بهبود چشمگیری یافته است. برای برنامه هایی که اندروید ۱۲ را مورد هدف برای بستر توسعه قرار می دهند، تغییراتی در پشت صحنه گوگل ایجاد شده است که به شما امکان می دهد با ضربه زدن روی اعلان مربوطه، حتی سریعتر به آن برنامه دسترسی پیدا کنید.

شرایط و چگونگی بازی در این سیستم عامل:

تجربه شما در اجرای بهترین بازی های اندروید با این سیستم عامل در قالب API های جدید و بهبود یافته و کیت توسعه بازی های Android، بازسازی شده است. برای شروع، بازی های Android 12 با API های مختلف حالت بازی سازگار می شوند. اگر حالت صرفه جویی در باتری یا بهترین عملکرد را انتخاب کنید، بازی شما تنظیمات خود را بر این اساس تنظیم می کند. گوگل همچنین یک API که play integrity نام دارد را برای کمک به ابزارهای تقلب مشکوک و ابزارهای فشرده سازی بهتر برای کاهش حجم بارگیری ایجاد کرده است.

android 12 beta 3 gaming stadia

به روز رسانی چشمگیرتر بازی در حین بارگیری است: هنگام بارگیری بازی های اندروید با فایل های حجیم، اندروید ۱۲ به شما امکان می دهد تا زمانی که فقط بخشی از برنامه بارگیری شده است از آن استفاده کنید. ما این قابلیت را در نسخه بتا ۳ آزمایش کردیم و بازی دوچرخه سواری را در Touchgrind BMX با ۱۵ درصد بارگیری شروع کردیم. این برای افرادی که دارای شبکه های wi-fi آهسته هستند بسیار کارآمد خواهد بود.

android 12 play as you download 1

و در آخر اگر مشتاق هستید تمام ویژگی های جدید در Android 12 را امتحان کنید. می توانید Android 12 نسخه بتا ۳ آن را برای دستگاه خود نصب کنید. اگر Pixel ندارید، حتماً نسخه بتا اندروید ۱۲ را در Xiaomi ، OnePlus ، OPPO ، Vivo و سایر دستگاه ها مشاهده کنید.