خرید یک لپتاپ دست ۲ می تواند ایده خوبی باشد. شما با کسری از هزینه واقعی یک کامپیوتر کاملاً کاربردی به دست خواهید آورد. اما تهیه لپ تاپ دست ۲ خطرات خود را نیز دارد و همانند خرید خودروی جدید، بررسی ها و اقدامات احتیاطی مختلفی را نیز باید انجام دهید. در اینجا همه مواردی که باید درباره خرید لپ تاپ دست ۲ بدانید آورده شده است.

برای خرید یک لپتاپ دست ۲ خود را ایمن کنید!

قیمت لپ تاپ در اکثر مواقع با توجه به وضعیت موجود اقتصادی بسیار زیاد است، اما منصفانه است که بگوییم این تجهیزات ارزان قیمت نیستند. وقتی بحث مبالغ بیشتری در میان باشد، می خواهید بدانید که هنگام خرید از نوعی محافظت در برابر از دست دادن سرمایه خود برخوردار هستید. (البته فروشندگان قانونی نیز به این فکر می کنند.)

از این نظر، سایت های بزرگی مانند eBay و Amazon و در نمونه های داخلی سایتی مانند دیجی کالا تمایل به یک تعیین شرط مطمئن دارند. سیاست های محافظتی Ebay معمولاً به نفع خریدار است ، بنابراین اگر لپ تاپ در شرایط بدتری از آنچه انتظار داشتید  باشد، فروشنده باید هزینه خود را قبول کند. فروشندگان لپتاپ دست ۲ و سایر کالا های استفاده شده اطمینان مشتریان خود را با اعطای مهلت تست چند روزه به دست می آورند. 

لپتاپ دست 2

اگر از طریق سایتی مانند Craigslist یا Gumtree خرید می کنید، بهترین راه برای اطمینان از خود این است که یک مجموعه را ترتیب دهید و خودتان لپ تاپ را تست کنید. اگر واقعاً نمی توانید این کار را انجام دهید ، پس باید سعی کنید از طریق Paypal پرداخت کنید ، زیرا این امر حمایت های مشابه خریدار را مانند eBay ارائه می دهد. البته این گزینه برای خریداران ایرانی فراهم نیست و ضمانت را از خود فروشنده لپتاپ دست ۲ درخواست نمایید.

وضعیت بدنه لپتاپ را وارسی کنید:

اگر می خواهید لپ تاپ دست ۲ را به صورت حضوری خریداری کنید، بررسی دقیق بدنه یکی از فاکتور های ضروری است. شما باید مطمئن شوید که قاب لپ تاپ فاقد ترک و هرگونه علائم حاکی از ضربه است. همچنین وجود پیچ های از گم شده، لولاهای شل و هرگونه آسیب احتمالی دیگر را بررسی کنید.

حتی اگر لپ تاپ به خوبی کار کند، اگر به نظر برسد که در جنگ از آن استفاده شده و یا و بارها سقوط کرده است!!! پس شما نمی دانید چه نوع آسیب داخلی ممکن است متوجه این لپتاپ بوده باشد. این امر ممکن است طول عمر آن لپ تاپ را کوتاه کند.

لپتاپ دست 2

وضعیت نمایشگر لپتاپ را وارسی کنید:

گام مهم بعدی این است که مطمئن شوید نمایشگر در شرایط خوبی قرار دارد. سوسو زدن ، تغییر رنگ ، روشنایی و پیکسل های بد را بررسی کنید. یک فایل ویدیویی را باز کنید و ببینید آیا زاویه دید به اندازه کافی گسترده است یا خیر. قبل از خرید این لپتاپ دست ۲ را با سایر لپ تاپ ها مقایسه کنید.

لپتاپ دست 2

صفحه کلید و پد موس را وارسی کنید:

صفحه کلید و پد لمسی موس پرکاربردترین قسمت های یک لپتاپ هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر دو قسمت این لپتاپ دست ۲ به طور مطلوبی کار می کنند. این مساله بسیار مهم است.

  • کلید های خراب را بررسی کنید، به سفتی کلید ها توجه کنید و ببینید آیا از تایپ کردن با صفحه کلید احساس راحتی می کنید. اگر بیش از حد اشتباه وجود دارد، بهتر است یک لپتاپ دست ۲ دیگر را امتحان کنید.
  • بررسی کنید که چه حرکاتی توسط صفحه لمسی پشتیبانی می شود و آنها را امتحان کنید (مانند بزرگنمایی، فشار دادن برای بزرگنمایی ، پیمایش دو انگشت ، حرکت دادن سه انگشت و غیره) اگر کلیدهای موس وجود دارد ، اطمینان حاصل کنید که فشار دادن آنها آسان است.

پورت های لپتاپ را تست کنید:

تمام پورت های USB، جک هدفون، پورت های اترنت، HDMI، اسلات کارت SD و سایر ورودی های موجود را امتحان کنید. بسیاری از این پورت ها در یک لپتاپ مستقیماً به مادربرد متصل می شوند که جایگزینی آنها هزینه بر است. در حالی که CD / DVD ها منسوخ شده اند، لپ تاپ دست ۲ و بسیاری دیگر از لپتاپ های قدیمی هنوز درایو CD / DVD دارند. بررسی کنید که آیا عملکرد آنها قابل قبول است یا خیر.

بررسی کارت وایرلس لپتاپ دست۲:

هیچ کس لپتاپی را نمی خواهد که نتواند به Wi-Fi متصل شود، بنابراین مطمئن شوید که بدون دردسر می توانید شبکه های Wi-Fi را مشاهده و به آن متصل شوید. همچنین بررسی کنید که بلوتوث چگونه عمل می کند.

اسپیکر ها و وب کم لپتاپ را چک کنید:

بیشتر وب کم های لپتاپ ها به خصوص یک لپتاپ دست ۲ که از نظر تکنولوژی قدیمی تر از لپتاپ های روز است کیفیتی متوسط دارد. البته هنوز داشتن یک وب کم با کیفیت متوسط بهتر از نداشتن وب کم است. گمان می کنیم افراد زیادی از بلندگوهای لپ تاپ خود زیاد استفاده نمی کنند، اما هنوز هم ایده خوبی است که ببینید چقدر می تواند صدایی بلند را پخش کنند و ضمنا بررسی کنید آیا صدا به راحتی خفه می شود یا از جریان اصلی خود منحرف می گردد.

سلامت باتری را بررسی کنید:

در اکثر موارد ممکن است همیشه نتوانید بررسی دقیقی در خصوص عملکرد باتری انجام دهید. اما می توانید با مراجعه به تنظیمات مدیریت انرژی سیستم عامل نصب شده ، مقداری تقریبی از دوام باتری را بدست آورید تا میزان شارژ باتری و وضعیت سلامتی باتری را ببینید.

همچنین، مطمئن شوید که باتری به درستی شارژ می شود و خیلی سریع تخلیه نمی شود. در غیر این صورت تخفیف بخواهید تا بتوانید جایگزینی برای باتری مدنظر خریداری نمایید.

سلامت هارد را وارسی کنید:

هر حافظه ای که به عنوان حافظه جانبی به خدمت گرفته می شود، دارای یک عمر مفید است. این ملاک را شرکت تولید کننده با تقریب میزان نوشتن روی هارد یا خواندن از آن در مشخصات محصول خود درج نموده است. جدای HDD بودن یا SSD بودن هارد مدنظر در یک لپتاپ دست ۲ باید میزان سلامت آن مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این هارد های HDD در بسیاری از مواقع دچار بد سکتور می شوند که تنها با تست جامع نرم افزاری قابل کشف است. حتما در زمان مهلت تست لپتاپ دست ۲ مدنظر این وارسی را انجام دهید.

بررسی های نرم افزاری:

نکته آخر اینکه بسیاری از بررسی ها را می توانید به کمک نرم افزار های بسیاری انجام دهید. دقت کنید خرید لپتاپ دست ۲ مانند خرید یک محصول نو نیست و شامل گارانتی هایی از این دست نمی گردد بنابراین از فروشنده مهلتی برای تست بخواهید و در فرصت مدنظر تمامی تست های گفته شده را انجام دهید تا ریسک خرید خود را کمتر کنید.