بهای سیلیکونی ، نقد و بررسی کتاب و تاریخچه سانسور در عصر فناوری بزرگ 1

ExJ9OxnWQAYqP2r

در این کتاب یعنی بهای سیلیکونی، جیلیان سی یورک نشان می دهد که چگونه تصمیماتی که در منطقه کوچک سیلیکون ولی کالیفرنیا گرفته می شود، در مکانهایی مانند میانمار ،مراکش و خاورمیانه تاثیرگذار خواهد بود. مقاله ریچارد باربروک و اندی کامرون که در سال 1995 با عنوان ایدئولوژی کالیفرنیایی از این سخن میگوید که خطرات زیادی من جمله نئولیبرالیسم در دره سیلیکون، افزایش قدرت شرکت ها و کاهش قدرت دولت، خطرات تکنو-اتوپیانیستی و… تا چه میزانی میتواند در دنیا تاثیرات کوچک و بزرگی بگذارد.

این یک حقیقت است که بگوییم هیچ کس نمی تواند تأثیر فیسبوک بر میانمار یا همه پرسی 2016 اتحادیه اروپا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را حدس بزند. اما در این کتاب به نقل از باربروک و کامرون ، با ایده ای مخالف آن رو به رو هستیم. در این تاریخچه سانسور آنلاین ، یورك ، مدیر آزادی بیان در واحد بین المللی در بنیاد مرز الکترونیك (EFF) ، یك توضیح ساده برای آشفتگی فعلی ما دارد: 


هیچ كاری برای جلوگیری از آن انجام نشده است.


[section label=”Media Right Large” bg_color=”rgb(247, 247, 247)” bg_overlay=”rgba(255, 255, 255, 0.85)” padding=”0px”][row style=”collapse” width=”full-width” v_align=”middle”][col span=”7″ span__sm=”12″ padding=”10% 10% 10% 10%” align=”center” max_width=”520px”]

این کتاب «ارزش های سیلیکونی» ساده است ، اما این حقیقت ساده انگارانه نیست. این کتاب نتیجه بیش از ده سال کار و سفر یورک در این زمینه است. یورک به جهان سفر می کرد تا مهمترین مواردی را نشان دهد که بیانگر تصمیمات گرفته شده در منطقه کوچک دره سیلیکون کالیفرنیا، چگونه در سراسر دنیا در مکانهایی مانند میانمار ، مراکش و خاورمیانه تاثیر میگذارد. واقعیت این است که به جای “تغییر جهان” ،شرکت های این حوزه عمدتا وضع موجو را ترجیح میدهند.


[/col] [col span=”5″ span__sm=”12″]
71tYq7Fw6mL

[/col][/row][/section]

همچنین سیاست های شرکت های دره سیلیکون به سمتی حرکت میکند تا روز به روز شبیه به دولت آمریکا شود. و این خود حاکی از آن است که اثر دموکراتیک در این حوزه کم رنگ تر خواهد شد. یورک همچنین اضافه کرده است که:

این امر با تمایل روزافزون به استخدام نفرات تصمیم ساز از نفرات دولتی و نیروی نظامی تشدید شده است.

بهای سیلیکونی ، سانسور جهانی

“سرمایه داری نظارتی” نوعی توانمندسازی سیستمی است که می تواند تصمیم بگیرد چه چیزی برای ارائه و بیان شدن مجاز می دانیم و نحوه ارائه آن باید به چه شکلی باشد. ولی این سانسور ها ابدا برای شرایط مختلف و فرهنگ های متنوع بومی سازی نشده است. یورک ادامه میدهد که فرآیند جایگزین نمودن این روش با روش هایی نظیر بایگانی سازی گسترده اطلاعات با شکست مواجه شده است.

در ماه های اخیر ، سیاستمداران و رسانه های محافظه کار ایالات متحده از این که توسط سیستم های بزرگ اینچنینی سانسور می شوند، شکایت دارند. با این حال یورک بارها نشان می دهد کسانی که قدرت اعتراض خود را در این سیستم ها از دست می دهند افرادی نیستند که در کنگره آمریکا شکایت می کنند بلکه افراد حاشیه ای مانند کارگران جنسی و معترضین هستند.

یورک با این موضوع کتاب را پایان میدهد که این ایده همه ما را به خانه هایمان سوق دهد تا به فعالیت و خدمت رسانی آنلاین بپردازیم دراین حال از این فرصت استفاده می کند تا کنترل بر روی آنها را بیشتر کند. با این حال، همه گیری همراه با اعتراضات Black Lives Matter 2020 ، این سیستم ها را به سمتی هدایت کرد که در جهت افزایش توانایی های خود در تعدیل محتوای مضر حرکت کنند. یورک می نویسد ، آنها می توانستند این کار را مرتباً انجام دهند…… اما ترجیح دادند که زحمت نکشند.

در آینده سعی دایره خلاصه ای از این کتاب را در مقاله ای جداگانه منتشر نماییم.

توضیحات نویسنده بررسی جریان سانسور در تصمیم گیری های سیلیکون ولی:

admin
admin

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لینک کوتاه نوشته
0

سبد خرید چسبان