بازار SSD: نسبت قبل از پرداختن به موضوع اصلی این مقاله بهتر است اندکی به این موضوع بپردازیم که این تکنولوژی چیست و از کجا ایده آن شکل گرفته است.

[title text=”SSD چیست؟”]

نسبت به دوره‌ای که کارت‌های پانچ پادشاهی می‌کردند، قطعاً کامپیوترها پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌اند. صنعت کامپیوتر از مشکلات مربوط به نوارهای کاست و دوران گذار از فلاپی‌ها به سمت سی‌دی‌های قابل رایت، گذر کرده و در واقع می‌شود گفت که نجات یافته است! امروزه با وجود هارد درایو های با ظرفیت بالا و رسانه‌ های نوری با قابلیت رایت مجدد، وارد عصر جدیدی شده ایم.

اما در طول این مدت، در بین انواع تجهیزات ذخیره‌ سازی اطلاعات، حافظه‌ی رم، همواره سریع‌ترین مورد بوده است. مزیت حافظه‌ی رم این است که به‌صورت الکترونیکی به داده‌ها دسترسی دارد، نه به شکل مکانیکی. البته رم دارای یک مشکل اساسی است و آن مشکل، این است که هر زمان که دستگاه خاموش شود، اطلاعاتی که در خود نگه داشته، از بین می رود. همچنین هزینه‌ آن به ازای هر بایت بیشتر است. برای مدتی مدید یکی از اهداف صنعت کامپیوتر، پیدا کردن روشی برای ذخیره‌ مداوم و ماندگار بوده تا به لحاظ سرعت و پایداری بیشتر شبیه به رم باشد.

تحولات در حافظه‌ی فلش در نهایت منجر به تولید درایوهای  (SSD) شدکه ظرفیت بالا و مهم تر از آن دوام هارد دیسک‌ را با دوام و سرعت حافظه‌های فلش ترکیب کرد. با این مقدمه، در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به نحوه‌ تولد درایو Solid State و سپس به توضیح کامل آن می پردازیم.

[ux_slider]

[ux_image id=”2759″]

[ux_image id=”2760″ image_hover=”zoom-long”]

[/ux_slider]
[divider align=”center”]

طبق پیش بینی تازه منتشر شده از بازار قطعات الکترونیکی، انتظار میرود که طی چهار سال آینده درآمد و حمل و نقل درایو بازار SSD در سراسر جهان افزایش یابد.

IDC اظهار داشت که انتظار می رود محموله های بازار SSD با نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) 7.8٪ رشد کنند و درآمد حاصل از این تجارت تا ۲۰۲۵ با CAGR 9.2٪ افزایش یابد. در نتیجه ، بازار به ۵۱.۵ میلیارد دلار خواهد رسید. IDC همچنین پیش بینی کرد که ظرفیت حمل SSD در سراسر جهان (CAGR) در سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ با ۳۳.۰٪ بیشتر شود.

جف یانوکوویچ ، معاون تحقیقات در IDC ، توضیح داد که تقاضای جهانی در بازار SSD در جهان افزایش یافته است زیرا همه گیری این کالا نیاز به تحول را تسریع کرده است.افزایش شیب صعودی ناشی از تقاضای روزافزون برای ذخیره سازی در زمان همه گیری COVID-19 گسترش یافته است. زیرا میلیون ها نفر به طور فزاینده ای از خانه و به صورت دورکار فعالیت و یا تحصیل می کنند، و در بسیاری از موارد از دستگاه های خود برای این مقصود استفاده می کنند.

“IDC معتقد است که بیشتر روندهای بلند مدت دست نخورده باقی مانده و امکان پذیرش گسترده تر بازار SSD را در طول دوره پیش بینی فراهم می کند و واحدهای SSD و ظرفیت حمل شده در سراسر جهان به لطف افزایش تقاضا از دستگاه های مشتری ، مشتریان ذخیره سازمانی و cloud ، از پیش بینی قبلی بالاتر است.

IDC افزود که در بازار جهانی SSD برخی از تحولات اساسی رخ داده است ، از جمله:

۱- به دلیل افزایش تقاضا ، بازار SSD هنوز ناپایدار است.

۲- پیشرفت های فنی ، مانند NAND flash ، در چند سال آینده ظهور خواهد کرد و “ادامه راه های مقرون به صرفه تر بودن را برای افزایش تقاضا در بازار SSD ادامه می دهد.”

۳- SSD های مشتری به دلیل تغییر شکل کسب و کار یعنی بحث دورکاری و آموزش از راه دور ، تقاضای بیشتری دارند.

۴- تقاضا برای SSD در میان بخشهای ابری و سنتی فناوری اطلاعات همچنان ادامه دارد.

۵- IDC معتقد است که پایین آمدن قیمت به “کشش تقاضا و بهینه سازی سیستم” کمک می کند.

این گزارش همچنین رشد مشابهی را در صنعت HDD پیش بینی کرده است زیرا COVID-19 بر بازارهای سیستم های ذخیره سازمانی، رایانه های شخصی، دستگاه های ذخیره سازی شخصی ، سیستم های نظارت تصویری و محصولات الکترونیکی مصرفی تأثیر گذاشته است. در نتیجه ، طبق گزارش IDC ، محموله های پتابایت در صنعت HDD در سراسر جهان قرار است نرخ رشد سالانه ۱۸.۵٪ تا سال ۲۰۲۵ را ببینند.

ویدیو : بررسی تفاوت ها در بازار SSD و HDD