تغییر PSU و طراحی جدید مادربورد:

در راستای آماده سازی برای راه اندازی پروژه Alder Lake اینتل در اواخر سال جاری، این شرکت تلاش می کند تا تولید کنندگان را متقاعد سازد تا از استاندارد ATX12V0 کم مصرف خود که برای پردازنده های هیولایی نسل دوازدهم اینتل آماده شده است، حرکت کنند. اما از آنجا که این امر شامل تغییرات بزرگ و به طور بالقوه ناخوشایندی برای تولید کنندگان مادربردها و PSU ها می شود، اینتل اینتل با اتحادی از تولیدکنندگان مخالف این برنامه رو به رو شده است. در این مقاله به بررسی اجمالی این موضوع خواهیم پرداخت.

استاندارد ذکر شده قدرتمند پیشنهادی تنها یک ریل جریان مستقیم ۱۲ ولت را از طریق یک کانکتور ۱۰ پین برخلاف استاندارد فعلی که از کانکتور ۲۴ استفاده می کند، منتقل می نماید. اما مشکل این است که نیاز به بازنگری کامل در طراحی مادربرد و قطعات دارد. این تغییر در طراحی به طور بالقوه برای تولید کنندگان مادربورد گران تمام می شود. گزارشات آزمایشگاه ایگور به نگرانی در مورد مسائل مربوط به سازگاری و احتمال ایجاد شکاف های بزرگ در صنعت اشاره می کند.

بنابراین، یک حس بی میلی واقعی برای دور شدن از استاندارد فعلی ۲۵ ساله وجود دارد. تولیدکنندگان نه تنها ناراضی نیستند، بلکه به کاربرانی اشاره می کنند که ممکن است اخیراً PSU هایی با عملکرد بالا خریداری کرده باشند که به راحتی می توانند در نسخه های بعدی رایانه های شخصی مورد استفاده قرار دهند، همچنین بعید است که تغییرات را بپذیرند.

متن آیا یکی PSU کاملا جدید و احتمالا گرانتر عملیاتی خواهد شد؟

با توجه به اینکه اولین سری پردازنده های Alder Lake S برای عرضه در اواخر اکتبر/اوایل نوامبر با مدل های K و KF و همراه با چیپست مادربرد Z690 تنظیم شده است، به نظر نمی رسد که این استاندارد قدرت که بر پایه تغییرات اساسی در طراحی مادربورد و PSU شکل گرفته است تا پیش از آن مورد استقبال زیادی قرار گیرد.

شاید زمانی که قرار است بقیه مادربورد ها که در سال آتی عرضه خواهند شد به همراه چیپست های H670 ، B660 و H610 منتشر شوند، پاسخ سوال به تغییرات در PSU خیر خواهد بود. در غیر این صورت این امر می تواند عملیات سخت و زمانبر زیادی از طرف اینتل را به هدر داده باشد.

مادربورد و PSU

ATX12VO تلاشی برای ساده سازی یک استاندارد قدیمی است. به این ترتیب ، برخی از ویژگی ها را بدون افزودن هیچ چیز واقعاً هیجان انگیز است. تغییر در طراحی مادربود و تغییر PSU برای سازندگان رایانه های شخصی در این استاندارد نقشی محوری دارد، اما همچنین استانداردی نیست که برای سازندگان رایانه شخصی (در حال حاضر) طراحی شده باشد. 

در نهایت این به تولیدکنندگان بستگی دارد که آیا این استاندارد موفق می شود و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد یا خیر، اما کارخانه ای که با آن صحبت کردیم عجله ای برای شروع فروش PSU های ATX12VO ندارد. اینتل تأیید کرده است که به انتشار مشخصات معمولی ATX ادامه خواهد داد. هیچ کس موظف به پذیرش ATX12VO نیست. 

تنها تعهد آنها رعایت استانداردهای CEC است و ATX12VO یکی از ابزارهایی است که اینتل برای کمک به آن ارائه می دهد. استفاده از کانکتور ۱۲ ولت ۱۰ پین در این طراحی چیز بدی نیست و اگر به طور کلی اتخاذ شود توسط بازار DIY تدریجی خواهد بود .

باید دید این نزاع بین شرکت بزرگ اینتل و شرکت های تولید کننده مادربورد به کجا خواهد انجامید و تغییری در طراحی مادربورد و PSU رخ خواهد داد یا خیر. آیا سهم شرکت اینتل در رقابت سنگین تر خواهد بود یا کمپانی های بزرگ تولید مادربورد که در برابر این استاندارد متحد شده و جبهه گرفته اند.